Gökyüzü, 31 Ekim Cumartesi gecesi “Mavi Dolunay”ın görkemine sahne olacak. Aynı ay içinde iki defa dolunay görülmesi anlamına gelen Mavi Dolunay, fotoğraf tutkunları için görsel şölen anlamına geliyor. Üstelik 1944’den bu yana ilk defa dünyanın her yerinden gözlemlenebilecek. Canon marka elçisi ve doğa fotoğrafçısı Andrew Fusek Peters, nadir gerçekleşen Mavi Dolunay’ı görüntülemek isteyen fotoğraf tutkunlarına önemli ipuçları veriyor. Peters’in ipuçlarına yakından bakalım...

Mavi Dolunay Şöleni 1

Vahşi yaşam ve manzara fotoğrafçısı Andrew Fusek Peters.

1. Doğru Yerde Doğru Zamanda Deklanşöre Basın

İlk olarak ayın nerede ve ne zaman yükseleceğini bilmelisiniz. Eskiden bu hesaplamaları yapmak bir hayli zor ve zahmetliydi fakat günümüzde bu iş için belirli yazılımları kullanabilirsiniz. Dış mekân ve manzara fotoğrafçıları için bir ışık görselleştirme aracı olan The Photographer’s Ephemeris 3D programı bu konuda size yardımcı olabilir. Bu program sayesinde 50 metrelik bir alan içerisinde plan yapabilir, ayın yükseliş zamanını da öğrenerek evinizden çok uzaklaşmadan çekim yapabilirsiniz.

2. Hikâyenizi Hayal Edin

Mavi Dolunay’ı daha geniş bir hikâyenin bir parçası olarak fotoğraflamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede çokça gördüğümüz yakın plan ay çekimlerinden daha yaratıcı bir içerik ortaya çıkartılabilir. Bu konudaki en önemli ipucu ise hem Mavi Dolunay’ı hem de ön planı tüm ihtişamıyla göstermek adına çekim yaparken RAW formatının kullanılması olabilir.

3. Yaratıcı İçgüdünüzün Peşinden Gidin

Doğa çekimlerinde hız ve doğru karar verme çok önemli. Bu sebeple bu tarz çekimlerde gerçekçi düşünmeli ve hareket etmelisiniz.

Andres Fusek Peters bunu şu örnekler açıklıyor: “2016 yılında The Times’in ön sayfasında kullanılan “Süper Ay” fotoğrafımı neredeyse çekemiyordum. Çekimi bıraktım ve eve dönüyordum. Eve dönüş yolunda aniden Shropshire’daki Stretton Kilisesi’ne doğru giderken bulutların açık olduğunu gördüm. Ay, Üç Parmak Kayası adlı volkanik bir yapı olduğunu bildiğim şeyin hemen arkasındaydı. İşte bu, diye düşündüm. Canon EOS 7D Mark II, Canon EF 500mm f / 4L IS II USM lens ve 1600 mm'lik Canon Extender 2x III ekipmanlarından oluşan kitim sayesinde iyi bir görüntüye ulaşabileceğimi biliyordum. Bir çiti tripod olarak kullandım ve arka arkaya üç görüntü çektim. Odak noktamı önceden belirlediğim için ilk çekimim asıl görselim oldu.”

Mavi Dolunay Şöleni 2

Süper Ay, Üç Parmaklar Kayası, Birleşik Krallık (The Times Kapak Fotoğrafı).

4. Her Şey Sizin Elinizde

Özellikle bu tarz çekimlerde tripod kullanmaktan kaçının. Çünkü çok hızlı tepki verebilmeniz ve konumunuzu değiştirebilmeniz gerekebilir. Böylece ayı çerçevede tam olarak istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Ayrıca çekim için fazla zaman da olmayacak çünkü çekim yapacağınız ışık, günün son ışığı olan alacakaranlık ışığı… Eğer büyük bir telefoto lens ve uzatıcı kullanıyorsanız hızlı tepki verebilmek adına dizinizi bir tripod olarak kullanmanız işinize yarayabilir. Bu çekimde odak noktanız Mavi Dolunay olacağı için enstantane hızı ve ISO’yu oldukça düşük tutabilirsiniz.

5. Doğru Görüntüleme Kiti Kullanın

Mavi Dolunay’ı pozlarken hikâyenizde yakalayabileceğiniz manzara detayının miktarı kullanacağınız kameranın kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bu gibi çekimlerde Canon EOS 7D Mark II gibi cihazlar kullanmak, odaklanma ve gölge detaylandırma konularında yararınıza olacaktır. Eğer büyük bir ay fotoğrafı istiyorsanız büyük lensler kullanmalısınız.

Mavi Dolunay Şöleni 3

Şeytanın Tahtı üzerinde doğan ay, Birleşik Krallık.

6. Sürece Güvenin

RAW resminizi aldıktan sonra, ay hâlâ oldukça yuvarlak ve şişik görünecek. Ayrıntıları ortaya çıkarmak için vurgulara, beyazlara ve gölgelere ve son olarak radyal filtrelere dikkat edin. Ön planınız için ise gölgeler ve dereceli filtrelerle çalışmak iyi bir fikir olabilir.


Andrew Fusek Peters'ten ay fotoğrafı çekmekle ilgili daha fazla ipucu almak için Canon web sitesini ziyaret edebilirsiniz