Türkiye’nin köklü markalarının bir araya gelerek kurduğu “Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi” Sultanahmet’te açıldı. Cumhuriyet ile birlikte kurulan Türkiye Turing Otomobil Kurumu ve Yüzyıllık Markalar Derneği’nin ortak projesi olarak hayata geçirilen Hafızaevi’nde yıl boyunca sergiler, söyleşiler ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Hafızaevi, konuklarını Osmanlı döneminden günümüze uzanan tarihi, kültürel, sosyolojik ve ekonomik yolculuğa çıkarmayı, ülke tarihiyle birlikte kendi bireysel tarihleri ve hafızalarda yer eden değerlerle buluşturmayı hedefliyor. Küratörlüğünü Kamil Fırat’ın üstlendiği ve mimari projesini ADD Mimarlık’ın gerçekleştirdiği Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi’nde, dönemsel olarak markaların geçmişten bugüne uzanan özel koleksiyonları, yayınları, afişleri, fotoğrafları, dergi/gazete ilanları ile ambalajları da sergilenecek.

Hafızaevi ile Tarihe Yolculuk 1

Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi, Cumhuriyetin yüzüncü yılının ilk etkinliği olarak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın katılımıyla açıldı. Açılış konuşmasını Yüzyıllık Markalar Derneği Genel Sekreteri Asude Alkaylı ve küratör Kamil Fırat’ın yaptığı törene, İstanbul İl Kültür Müdür Dr. Coşkun Yılmaz, Eski Çevre ve İletişim Bakanı Ali Talip Özdemir, Turing Başkanı Bülent Katkak ve Yüzyıllık Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer de konuşmalarıyla katıldılar ve “Ülke değerlerini korumanın gelecek inşaası için öncelikli olduğunu, bu değerlerin geleceğe taşınmasının ise hafızanın taze tutulmasıya mümkün olduğunu” belirttiler.

Hafızaevi ile Tarihe Yolculuk 2