Magma Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, İSTEK Atanur Oğuz Okulları öğrencilerine dünya ve Türkiye coğrafyasını fotoğraflarla anlattı. Magma yazarları ve fotoğrafçılarının yolculukları üzerinden yeryüzünün her kıtasında, öğrencilere ilham verecek yolculuklardan örnekler verdi.

Özcan Yüksek, Magma’nın bilmek isteyen yola çıkar sloganının okurlara verdiği ilhamla öğrencileri okul tatillerinde yollara çıkmaya çağırdı.

Okulun sekizinci, dokuzuncu, onuncu ve on birinci sınıf öğrencilerine konuşan Magma Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, Magma’da yayımlanmış fotoğraflar göstererek yeryüzü dergisinin hazırlanmasına ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi. Konuların seçimi, yazıların araştırılması, fotoğrafların çekilmesi ve yayımlanmak üzere secimi hakkında öğrencilerin merakını giderdi.

Magma’da yayımlanmış konuların fotoğraflarına ilgiyle bakan öğrenciler, konuların dergiye girmemiş fotoğraflarını görme fırsatı da buldu.

Magma, Balmumcu’daki buluşmada, dünyayı ve Türkiye’yi tanımak için yola çıkmanın kimi inceliklerini öğrencilere anlattı, onların sorularını yanıtladı.

Özcan Yüksek, öğrencilere “En son ne zaman toprağa ayağınızı bastınız” diye sordu ve coğrafya biliminin ve dersinin, evin içindeki sofrada, hatta evden dışarı çıkar çıkmaz başladığını hatırlattı. Coğrafya dersi uzakta, tahtadaki haritanın üzerinde, kitaplardaki paragraflarda sınırlanmış değil. Coğrafya hayatın her alanına ait bir bilim. Özcan Yüksek konuşmasında, “Gök tavan, yer arsa değildir” diyerek coğrafyanın hakikiliğini öğrencilere tarif etmeye çalıştı.

Magma yazar ve fotoğrafçılarının İSTEK öğrencileriyle buluşma etkinlikleri kurumun diğer okullarıyla da devam edecek.

Magmacılar, kişisel deneyimlerini, dergide yayınlanmayan öyküleriyle keşif yolculuklarını, öğrencilerle paylaşacak.