Magma Dergisi yazarlarından Selcen Küçüküstel, 18 Nisan’da İSTEK Bilge Kağan Okulları’nda öğrencilerle buluştu ve öğrencilere göçer kültürleri anlattı. Magma Dergisinde dünyanın değişik coğrafyalarında farklı kültürlerde deneyimlediklerini öğrencilerle paylaşan Selcen, Moğolistan’ın kuzeyinde yaşayan göçer rengeyiği çobanı Dukhaların yaşam tarzından uzun uzun bahsetti.

Hazırlık sınıfları ve dokuzuncu sınıf öğrencilerinin katıldığı söyleşide daha önce yayınlanmamış fotoğraf ve videoları izleyen öğrenciler, Magma’nın maskotu olan küçük Dukha kızı Nomkun’un hayatını merakla dinledi.

Doğaya saygılı bir yaşam biçimini sürdüren nadir topluluklardan biri olan Dukhaların, insanlık için çok kıymetli bir hazine olduğundan, ortak bir dili paylaştığımız için Türk tarihi açısından da öneminden bahseden Selcen, gelen sorular üzerine öğrencilere Dukhaların dilini anlamaları için kısa bir video izletti.

Söyleşide eski geleneksel toplumların doğa ile ilişkileri, av ritüelleri, inanışları gibi konular konuşuldu. Bir kadın olarak uzak bir coğrafyada tek başına zorlu koşullarda kalmanın nasıl olduğu ya da banyo yapmak gibi günlük ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını merak eden öğrencilere Selcen, dergi için gittikleri uzak yerlerde günlük hayatta neler yaptıklarından bahsetti. Söyleşinin sonlarına doğru, bir öğrencinin Dukhaları özleyip özlemediğini sorması üzerine Küçüküstel şunları söyledi: “Her şeyi hızlı bir şekilde ve fazlasıyla tüketmeye alışkın olduğumuz bir toplumdan çıkıp, Dukhalar gibi doğayla iç içe olan ve yaşayan her canlıya saygı duyan bir toplumun yanında yaşamak benim için çok özel bir deneyimdi. Orada geçirdiğim her anı özlüyorum.”

Söyleşi sonunda öğrencilerden bir kısmı isterlerse Dukhaları ziyaret edip edemeyeceklerini sordu.