Magma Dergisi Türkçe Editörü Onur Caymaz, İSTEK Belde Okulları öğrencileriyle buluşarak dilimizin gelişiminden edebiyatın hayatımızdaki yerine; günümüzde iyi okur olmaktan, gençlerin okul yıllarında es geçmemesi gereken büyük kitaplara dek birçok konuda, bilgi ve içeriği oldukça zengin, tadına doyulmaz bir söyleşi gerçekleştirdi.

Okulun sekizinci, dokuzuncu, onuncu ve on birinci sınıf öğrencilerine konuşan Magma Dergisi Türkçe Editörü Caymaz, aynı zamanda doğa, çevre duyarlılığı, şehir kültürü, kirlenen İstanbul, kötü yapılaşma, tarihe sahip çıkma gibi konularda da öğrencilerle bildiklerini paylaştı. Ayrıca bir derginin nasıl çıkarıldığına ilişkin öğrencilerin sorduğu soruları da yanıtladı.

Kitaplarıyla da edebiyatımıza katkıda bulunmuş bir yazar olan editörümüzün anlattıklarını ilgiyle dinleyen öğrenciler, bir derginin oluşum sürecinden ve Caymaz’ın dergicilik anılarından kimilerini de dinleme fırsatı buldu.

İSTEK Belde Okulları’ndaki buluşmada, katılımcılar Onur Caymaz’a sordukları sorular ve aldıkları cevaplarla keyifli dakikalar yaşadı.

Caymaz öğrencilere, edebiyatı sevmeden doğayı da eksik severiz, diyerek Sait Faik’in Hişt Hişt adlı hikâyesinden, Yaşar Kemal’in Deniz Küstü’süne kadar birçok doğa ve edebiyat bağlantılı edebiyat eserinden söz etti.

Programın sonunda, yazar olmayı hedefleyen genç dostlarına kendi açtığı Akademi Nar ve tasarladığı Yaratıcı Okurluk programından da bahseden Caymaz, öğrencileri sanatın, tarihin, mitolojinin büyülü dünyasına davet etti.

Magma yazar ve fotoğrafçılarının İSTEK öğrencileriyle buluşma etkinlikleri kurumun diğer okullarıyla da devam edecek. Magmacılar, kişisel deneyimlerini, dergide yayınlanmayan öyküleriyle keşif yolculuklarını, öğrencilerle paylaşacak.