Portekiz’de 14 - 21 Kasım arasında düzenlenen ICCAT toplantısına Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere komisyonun içindeki elli bir taraf ülke katıldı. Toplantıda kılıçbalığı, orkinos ve köpekbalığı gibi kilit türlerin geleceği konuşuldu ve yönetim planları hakkında kararlar alındı.

WWF Akdeniz Deniz Kıyı Ekibi Direktörü Giuseppe Di Carlo konu hakkında şunları söyledi: “Kılıçbalıklarının geleceği ciddi şekilde risk altında. Ağlara takılan balık miktarı son 20 yılda yaklaşık yüzde 50 düştü. Çok fazla yavru balık üremeden ve türünün geleceğini güvenceye almadan yakalanıyor. Bu durumda av sınırlarını, avcılığa geçici kapalı dönemleri ve yavruların üzerindeki baskıları azaltmak için balık yakalama aletlerine dair geliştirilen teknik düzenlemeleri de kapsayan bir kurtarma planının hayata geçmesi doğru yöne atılan bir adım oldu.” Di Carlo şöyle devam etti: “Bu kurtarma planı uzun vadede, kılıçbalığı balıkçılığına ve bölgede hem beslenmek hem de ailelerini geçindirmek için ona bağlı yaşayan topluluklara gelecek sağlamalı.”

Avrupa Komisyonu tarafından masaya konulan teklifin ardından ICCAT’in taraf ülkeleri 2017’de 10 bin 500 ton, 2018’de 10 bin 185 ton ve 2022’de 8 bin 925 ton olacak av sınırı üzerine hemfikir oldu. Karara beş yıl içinde balıkların avlanma oranının yüzde 15 düşmesi de eklendi.

WWF - Türkiye Doğa Koruma Sorumlusu Yaprak Arda kılıçbalıklarının Türkiye’deki durumu hakkında Magma’ya bilgi verdi: “Son 20 yıl içinde kılıçbalığı nüfusu dünya çapında yüzde 28 oranında düştü. Bu sürede Marmara ve Karadeniz’deki varlığı da yok oldu. Günümüzde Türkiye’de sadece Ege ve Akdeniz’de bulunan tür için atılan bu olumlu adım önem taşısa da yapılacak çok şey var.”

Dünya Balıkçılık Günü’ne (21 Kasım) denk gelen ICCAT toplantısının kapanışında WWF, diğer kritik türler için atılan olumlu adımlara da dikkat çekti. Toplantıda Doğu Atlantik ve Akdeniz’deki orkinosların kurtarma planlarının önümüzdeki seneye kadar neredeyse hiç değişmeyeceğine karar verildi. ICCAT’in taraf ülkelerinin ilk defa Kuzey Atlantik’teki mavi köpekbalığı stoku için av sınırı (39 bin 102 ton) getirmesi de toplantının olumlu gelişmeleri arasında.