İlerihaber.org’un haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu Validebağ Korusu’na yapılmak istenen otopark projesini yarın (30 Nisan) yapılacak toplantısında gündeme alacak.

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin imara açmak için çabaladığı 354 dönümlük 1. derece doğal SİT alanı Validebağ Korusu’nda otopark projesi tekrar gündeme geldi. Geçen yıl korunun içinde yapılmak istenen otopark, halkın tepkisi ve direnişi sonucu durdurulmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İstanbul 1 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu 3 Mart tarihinde yapılan otopark projesi başvurusunu yarınki toplantısında gündeme alacak.

Maliye Hazinesi’nde kalan koruda onayın istendiği otopark projesi İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından, Otopark Projesi Onay Talebi adıyla yarın yapılacak toplantının gündem maddeleri arasına alındı.

Validebağ Korusu’nda yapılması planlanan otopark inşaatına ve korunun imara açılmasına tepki gösteren “Validebağ Gönüllüleri” ve İstanbul halkı forumlar düzenlemiş, otopark şantiyesini çevreleyen bariyerleri yıkmış, daha sonra otopark durdurulmuştu.

Validebağ Gönüllüleri Derneği ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Validebağ Korusu 1/5 bin ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile ilgili açtığı davada Danıştay son noktayı koymuştu. Danıştay 6. İdaresi, 2009 yılında planla ilgili açılan davada İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararını onamıştı. Koruda bir süredir sürdürülen otopark genişletme çalışması, İzcievi inşaatı ve Öğretmenevi bahçesine mermer döşenmesi gibi projeler de yasal açıdan dayanıksız hale gelmişti.

Kaynak: Sendika.Org