Çernobil’in yıldönümü nedeniyle Türkiye’de yapılmaya çalışılan nükleer santraller protesto edilirken Türkiye ve Rusya arasında 2009 yılında “Nükleer Güç Mühendisliği Alanında İşbirliği Protokolü” Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştırıldı. 

Protokolün yasalaştırılmasıyla ilgili duyuru Resmi Gazete’de dalga geçer gibi Çernobil’in yıldönümü olan 26 Nisan’da yayımlandı.

Protokolde çokça tartışılan ve reklam kampanyaları ile parlatılmaya çalışılan Akkuyu Nükleer Santraline de yer veriliyor. Santralin ihale sürecinin tamamlanmasının ardından projenin hayata geçirilmesi için tarafların her türlü çabayı göstermesi taahhüt ediliyor.

DEKAP sözcüsü Ömer Şan ise duruma tepki göstererek şunları belirtti:

Siyasi iktidar bugün ve özellikle de bu facianın yıldönümünde, Rusya ile 2009 Aralık’ında imzalanmış bir nükleer protokolü yasalaştırıyor! Resmi Gazetede yayımlanan karar belki şaka gibi gelecek ama  gerçek.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında (26 Nisan 2015) yayımlanan Kararla, Rusya ile Nükleer Güç Mühendisliği Alanında İşbirliği Protokolü yasalaştırılıyor… İşte egemenlerin, emperyalizmin ve yüzünü ranta dönmüş siyasi iktidarların halka ve yaşama karşı sorumluluğunun en keskin örneği…

Kaynak: Sendika