Greenpeace bugün yayınladığı raporda, dünyanın en yüksek ve ıssız köşelerinde popüler doğa sporları markaları tarafından kullanılan kalıcı ve zararlı kimyasal izlerine rastlandığını açıkladı. ”Kardaki İzler – Dünyanın ıssız bölgelerinde zararlı PFC’ler” isimli raporda, Şili, Çin, İtalya, Rusya, üç İskandinav ülkesi, Slovakya, İsviçre ve Türkiye’den –Kaçkarlar- alınan tüm kar ve su örneklerinde zararlı PFC maddeleri bulunduğunu vurguladı.

PFC’ler (perflorlu ve poliflorlu bileşikler) çeşitli endüstriler ve tüketici ürünlerinde kullanılmasının yanı sıra, doğa sporları sektörü tarafından giysi ve ekipmanlara su geçirmez ve kir tutmaz özellikleri kazandırmak için kullanılıyor. Ancak hava ve su yoluyla yayılan ve ıssız bölgelere bile ulaşabilen kalıcı ve zararlı PFC’lerin doğada çözülmesi yıllar sürüyor. Bazı PFC’ler üreme ve hormon sistemlerini etkileyip, zarar veriyor ve tümör büyümesine sebep olabiliyor.

Greenpeace ekiplerinin örnek topladıkları tüm ıssız bölgelerde zararlı kimyasal bulunduğunu vurgulayan Greenpeace Akdeniz Detox Kampanya Sorumlusu Ayşe Bereket, “Dünyanın en temiz ve ıssız noktalarında çözülmesi yıllar alan zararlı kimyasalların bulunması çok endişe verici. Doğa sporları (outdoor) için giysi ve ekipman üretip, doğa görselleri kullanarak satış yapan bu şirketlerin, bile bile kalıcı zararlı maddelerin doğaya yayılmasına sebep olmaları çok büyük bir çelişki. Bu şirketler, zararlı kimyasal kullanımı durdurmak yolunda gerçek ve inandırıcı adımlar atarak daha temiz bir doğa için öncülük etmelidir. Üretim süreçlerinde tüm PFC bileşiklerinin kullanımını tamamıyla sona erdirmek için kısa vadeli hedefler belirlemeli.”

Greenpeace; doğa ve doğa sporları meraklılarından, kent sakinleri ve ailelere doğal alanlarımızın geleceğini, kendi sağlığını ve çevreyi  önemseyen herkesi "outdoor.imza.gp" sitesine girerek Detox Outdoor Manifestosunu imzalayamaya çağırıyor.

 

İngilizce raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:http://www.greenpeace.org/turkey/Global/turkey/report/2015/Footprints%20in%20the%20snow.pdf