Isparta’nın kirazıyla ünlü Uluborlu ilçesinde baharla birlikte çiçeklenmeye başlayan binlerce dekar kiraz bahçesi, nisan ayının sonuna doğru beyaz çiçekleriyle tüm ovayı kaplıyor. Japonlar için yeniden doğuşu simgeleyen ve adına festivaller düzenlenen kiraz çiçekleri kutsal sayılıyor. Sakura adı verilen kiraz çiçeğinin izini süren Japonlar’ın, Isparta’nın kiraz bahçesi Uluborlu’daki bu görsel şöleni keşfetmeleri de uzun sürmedi. Geçtiğimiz yıllarda sakura tutkunu Uzakdoğuluları ağırlayan Uluborlu, Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan zengin tarihi ve kültürel mirasıyla binlerce yıldır biriktirdiği sırlarını Yörük-Türkmen konukseverliğiyle gezginlerlpaylaşmaya hazırlanıyor.
 
 
Uluborlu'da Heyecan Verici Bir Keşif Yolculuğu 
 
Göller Bölgesi’nin kalbi konumundaki Isparta’nın Uluborlu ilçesi, binlerce yıllık tarihi geçmişin üzerinde yükselen anıtsal yapıları ve zengin doğal güzellikleriyle adeta sır dolu bir cennet. Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan kültür mirasına, Ortaçağ’ın önemli bir yerleşimi olan kenti yurt edinen Yörük-Türkmenlerin renkli yaşam kültürü de eklenince Uluborlu ve çevresi kentlerin karmaşasından yorulan gezginler için heyecan verici bir keşif yolculuğu sunuyor.
 
 
Kiraz Bahçelerini Keşfeden Japonlar Uluborlu'da 
 
Torosların uzantısı olan Kapı Dağı’nın eteğindeki geniş ovada binlerce dekarlık alanda üretilen kirazlarıyla ünlenen ilçede nisan ayının ortalarında başlayan görsel şölen, kiraz çiçeği tutkunu Japonları da bölgeye çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda kiraz çiçeklerini görmek için binlerce kilometre yolu kat eden Japonların da aralarında olduğu Uzakdoğulu gezginleri ağırlayan Uluborlu, nisanın son haftası ile mayısın ilk haftasındaki sakura zamanına hazırlanıyor.
 
 
Türkiye'nin Sakura Cenneti
  
Japon kültüründe baharı ve yeniden doğuşu simgeleyen sakura, her yıl görkemli festivallere konu oluyor. Tam bir kiraz çiçeği tutkunu olan Japonlar, kısa ömürlü olan çiçeğin peşinden dünyayı dolaşıyor. On binlerce kiraz ağacının bulunduğu Uluborlu ve çevresi, fotoğraf, bisiklet-motosiklet, treking ve doğa tutkunları için benzersiz bir potansiyeli barındırıyor.
 
 
Belediye Başkanı Ünverdi: Bu Güzelliği Paylaşmak İstiyoruz 
 
Uluborlu Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi, nisan sonunda tur organizasyonlarıyla kiraz çiçeklerini ve ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini görmeye gelecek olan grupların bulunduğunu belirterek, “Özellikle 25-30 Nisan tarihleri arasında görsel açıdan en etkileyici görünüme kavuşan kiraz bahçeleri, ovayı beyaz bir örtüyle kaplıyor. Biz bu güzelliği tüm halkımızla paylaşmak istiyoruz. Zengin tarihi ve kültürel mirasımız ve geleneksel lezzetlerimizle özel ilgi gruplarını ilçemize bekliyoruz” diye konuştu.
 
 
Banak ve Kuyruğusulu Yemeden Dönmeyin 
 
Uluborlu’da konaklama olanağı bulunduğunu ancak bunun henüz ihtiyaca yanıt verecek kapasitede olmadığını söyleyen Belediye Başkanı Ünverdi, ziyaretçilerin Isparta ve Eğirdir’deki konaklama tesislerinde geceleyip, günübirlik olarak da ilçeyi ziyaret edebileceklerini kaydetti. Uluborlu halkının oldukça konuksever olduğunun da altını çizen Ünverdi, “Banak adı verilen, et ve pide ile yapılan yerel bir lezzet olan yemeğimizin patentini aldık. Kuyruğusulu olarak adlandırılan bir çeşit yerel lezzetimiz olan böreğimiz de ilçemizdeki işletmelerde her zaman ziyaretçilerimizin beğenisine sunuluyor” dedi.
 
 
Her Türlü Desteğe Hazırız 
 
Ünverdi, zengin bir tarih, doğa ve tarımsal üretimin iç içe geçtiği Uluborlu’da zengin bir turizm potansiyeli bulunduğuna dikkat çekerek, bununla ilgili girişimlere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
 
 
Uluborlu Kirazı Avrupa'lının Vazgeçilmezi 
 
Antalya’ya 180, Isparta’ya ise 65 kilometre mesafede bulunan Uluborlu’da yaklaşık 50 yıldır üretimi yapılan kirazlar, kalitesi ve lezzetiyle ünlü. Haziran ayı sonlarına doğru yapılan kiraz hasadı ise en az kiraz çiçeği kadar zengin bir görsellik sunuyor. Büyük bölümü doğrudan yurt dışına satılan Uluborlu kirazı, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika gibi Avrupa ülkeleri ile Arap ülkelerine ihraç ediliyor. 500 yılı aşan tarihiyle Anadolu’nun en eski yağlı güreş organizasyonlarından birine de ev sahipliği yapan Uluborlu, koynundaki sırları gezi tutkunlarıyla paylaşmaya hazırlanıyor.