İngiltere’nin Canterbury şehrinden başlayan, Fransa ve İsviçre üzerinden İtalya’ya ulaşan Via Francigena her yıl on binlerce insanın yürüdüğü Camino de Santiago gibi popüler bir hacı yolu. Bugün Roma şehrine kadar ulaşan Via Francigena’ya önümüzdeki zamanlarda Yunanistan ve Türkiye de dahil olacak.

Geçmiş yüzyıllardaki hac yolu bağlantılarının gözden geçirilerek ülkemizde Evliya Çelebi Yolu, Aziz Paul Yolu ve Likya Yolu’nun da dahil olduğu, Avrupa’da Via Francigena üzerinden Demre’ye kadar uzanacak Avrasya Yolu’nun, ilerleyen yıllarda bölgede terör olayları son bulduğu takdirde Kudüs’e kadar devam ettirilmesi planlanıyor.

Konferansta Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow, Proje Koordinatörü Hüseyin Eryurt, Via Francigena Birliği Proje Koordinatörü Silvia Lecci ve diğer katılımcıların yaptıkları sunumlar ilgiyle dinlendi. Rehber, turizm acentaları ve yollar üzerinde hizmet sağlayan işletmeciler de toplantıya katıldı.

Konferansın ikinci gününde ülkemizin en popüler yürüyüş rotası, Likya Yolu’na, ilerleyen aylarda eklenecek yeni rotaların tanıtımı ve sunumu yapıldı. Yola eklenecek yeni yerleşimler ve antik şehirlerle sürdürülebilir turizmin gelişmesinde önemli adımların atılacağı aşikar.

Ülkemizde doğa yürüyüşlerinin başı çektiği alternatif turizme ilgi gün geçtikçe büyüyor. Talep olması sevindirici ancak beraberinde ortaya çıkmaya başlayan çöpler ve yangın tehlikesi sorumluluklarımızı arttırıyor.

Kültür Rotaları Derneği’nin davetlisi olarak konferansa katılan Magma dergisi yazarı ve fotoğrafçısı Altuğ Şenel “Kültür Rotaları üzerinde Türk yürüyüşçüler” ile ilgili bir sunum yaparak istatistiki bilgiler ve sorumluluklarımız hakkında bilgi verdi.