Yola Çıkmadan

Şanghay’ın Coğrafyası: Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin doğusunda, Doğu Çin Denizi’nin kıyısına kurulu. Kuzey ve batısında Jiangsu, güneyinde Zhejiang eyaletleri ve doğuda Doğu Çin Denizi ile çevrili. Coğrafi konumu dolayısıyla Çin’in en önemli deniz ve nehir liman kentlerinden biri. Adı “deniz kıyısındaki şehir” anlamına geliyor. Son yıllarda yaşanan ekonomik başarıların doğurduğu nüfus patlaması, Şanghay’ı Çin’in en kalabalık kenti yaptı. Şanghay, modern Çin’in temsilcisi kabul ediliyor.

İklim: Şanghay’da subtropik muson ikliminin etkisi görülüyor. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 18 derece civarında. Mayısla eylül arası yağışlı sezon.

Nüfus: 24 milyon

Telefon kodu: Çin için +86, Şanghay için 21

Para birimi: Yuan

Saat farkı: Türkiye’den 5 saat ileride

Acil telefonlar: Polis 110, ambulans 120, itfaiye 119.

Şanghay Vize İster Mi?

Çin’den turistik vize için almak için İstanbul ve çevresinde ikamet edenler, aracı seyahat acentelerine başvurmak zorunda. Ankara ve çevresinde bulununlar büyükelçiliğe kişisel başvuru yapabiliyor. Başvuru formu ve gerekli belgelerin listesi resmi web sitesinde mevcut.

Büyükelçilik: Gölgeli Sok. No: 34 G.O.P. Ankara

(0312) 436 06 28

İstanbul Başkonsolosluğu: Memduhpaşa Yalısı Mısırlı Caddesi No: 6 / 8 Kireçburnu Mah. Sarıyer

(0212) 299 26 34

http://istanbul.china-consulate.org/tur/lsfw

Şanghay’a Nasıl Gidilir?

Şanghay’a ulaşmanın en pratik yolu THY ile İstanbul’dan aktarmasız uçmak. THY dışında Emirates, Qatar Airways gibi birçok havayoluyla aktarma yaparak da ulaşabilirsiniz.

Şanghay’da Gezilecek Yerler

Huangpu Nehri, kent merkezini oluşturan bölgeyi iki yakaya ayırıyor: Puxi ve Pudong. Her iki yakayı birleştiren birçok köprü ve tünel var. Puxi kentin daha eski olan parçası. Şanghay’da etkin bir toplu tasıma sistemi mevcut. Metro ağı tüm kenti sarıyor. Yaklaşık 1000 adet otobüs hattı var. Tüm ziyaret noktalarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Huangpu Nehri’nde yapılacak tekne turunda Nanpu Köprüsü, Yangpu Köprüsü ve Oriental Pearl TV Tower’un birlikte oluşturduğu manzara görülmeye değer. Nehrin kıyıları, özellikle kıyıdaki Bund bölgesi kentin en eski yapılarını barındırıyor. Koloni dönemine ait yapılar Bund kıyıları boyunca uzanmakta. Peace Otel ve gümrük binası da tüm görkemiyle manzarayı tamamlıyor. Tavsiyemiz Bund ve Pudong’da ışıklandırmaların başladığı aksam saatlerinde bir tura katılmanız. Meşhur Şanghay siluetinin görülebileceği, hava iyi olduğunda binlerce kişinin akın ettiği Bund da barındırdığı onlarca tarihi yapıyla Şanghay’ın en turistik yeri. Kıyı boyunca sıralanan yaklaşık onlarca yapı gotik, barok ve Rönesans, neoklasik ve art deco gibi farklı mimari tarzlarda inşa edilmiş. Bund’dan başlayıp Pudong’daki Oriental Pearl TV Tower’a kadar uzanan 646,7 metre uzunluğundaki tünel, 2,5 dakikada nehrin altından geçişe olanak tanıyor. Özel bir teknikle yapılan tünelin duvarları renk değiştiren boyalarla dekore edilmis. Bund’un hemen yakınlarında kentin en popüler geleneksel semti bulunuyor: Yu Yuan.

Jade Buddha Tapınağı, Şanghay’ın en önemli Budist tapınaklarından. Tapınakta yer alan iki büyük Buda heykeli Burma’dan deniz yoluyla Şanghay’a getirilmiş. Bunlardan biri 1,95 metre ve üç ton ağırlığında. 1882’de kurulan tapınak özel törenler dışında ziyarete açık.

Şanghay Gezi Rehberi 1

Şanghay'ın eski kent merkezi Yu Yuan'daki Yu Bahçesi'ne ulaşmak için önce zikzak bir köprü yoldan geçmek gerekiyor. Yolun zikzak biçiminde yapılmış olmasının nedeni kötü ruhların sadece düz yollardan ilerleyebildiği yönündeki inanış.

Şanghay’ın Eğlence Hayatı

Şanghay Çin’in en hareketli eğlence hayatına sahip kentlerinden. Özellikle Çin Operası ve akrobasi sirklerine mutlaka uğramalısınız. ERA Shangai, Şanghay Tiyatrosu, Şanghay Büyük Tiyatro, Şanghay Drama ve Sanat Performans Merkezi, Şanghay Sirk Dünyası’nda bu opera ve akrobasi gösterilerini izleyebilirsiniz.

Gündemi yakalayan bu muhteşem tiyatroların yanı sıra kentte çok sayıda dans salonu, gece kulübü, bar ve disko var. Kentte gökyüzünü aydınlatan neon ve lazer ışıklar gece hayatına apayrı bir renk katıyor. Kentte yıl boyunca Çin Yeni Yılı, Lantern Festivali, Shanghai Çay Kültürü Festivali, Dragon Bot Festivali, Şanghay

Bira Festivali gibi birçok etkinlik düzenleniyor.

Şanghay Alışveriş Rehberi

Şanghay alışveriş meraklıları için âdeta cennet. En güzel caddesi, trafiğe kapalı NanJing Road üzerinde her türlü alışveriş yapabileceğiniz mağazalar, lokantalar sıralanmış durumda. Bunun dışında kentin başlıca alışveriş caddeleri Bund 3, Bund 18, West Nanjing Road, Yuyuan Ticaret Merkezi, Kuzey Sichuan Caddesi, Huaihai Caddesi, XuJiaHui. Antika meraklıları için Dongtai Caddesi en iyi adres. Cheongsam adıyla anılan özel ve uzun yerel motiflerle süslü elbiseler de Şanghay’dan alınacak en güzel hatıralık eşyalardan. Song Jiang’daki 1782’de açılan Yu Tian Cheng Tang Eczanesi de meraklıları için ilginç bir ziyaret noktası.

Şanghay’da Nerede Kalınır?

Çin’deki çoğu kentin aksine Şanghay, konaklama seçeneklerinin zenginliğiyle ziyaretçilerini şaşırtır. Şanghay’ın tarihi bölgesi Puxi hem klasik hem modern, bol yıldızlı lüks ve kaliteli otellere ev sahipliği yapar. Huangpu Nehri’nin doğu yakasındaki Pudong da konaklama için zengin alternatifler sunar.

Şanghay’da Ne Yenir?

Şanghay Mutfağı Çin’de Hu adıyla anılır ve tüm ülkede çok popülerdir. Yemeklerde çoğunlukla şeker ve soya sosu birlikte kullanılır. Pinyin adıyla anılan, tatlı ve ekşili olarak hazırlanan kaburga en fazla rağbet gören yemektir. Et ve sebze buğulamaları, istiridye ızgarası, yengeç de epeyce tüketilen yiyecekler arasında. Yerel lezzetlere meraklı olanlar için en iyi adres Zhenning Lu Pazarı. Geleneksel Çin mimarisindeki villalarda konumlanan restoranları Bund ve Pudong bölgesinde bulabilirsiniz. Bir dünya kenti olan Şanghay’da yerel restoranların yanı sıra uluslararası mutfakların en iyi temsilcileri de yer almakta. Çin’deki benzersiz çay kültürünü yaşamak için özel bir seremoniyle çay sunulan geleneksel çay evlerini de görmek gerek.

Önemli Telefonlar

Türkiye Şanghay Konsolosluğu: SOHO Zhongshan Plaza 1055 West Zhongshan

Road 8F Unit: 806-808 Changning District 200051 Shanghai +86 21 647 46 838

Şanghay Turizm Ofisi: (+86-21) 511 050 00

www.meet-in-shanghai.net