Madagaskar’a Ne Zaman Ve Nasıl Gidilir?

Adanın değişken iklimi göz önünde bulundurulunca Madagaskar yıl boyunca ziyaret edilebilir. Yüksek bölgeler serin, kıyılar sıcaktır. Türkiye’den Madagaskar’a aktarmasız uçuş bulunmuyor. Air France ile Paris ya da Emirates Havayolları ile Dubai ve Johannesburg aktarmalı Antananarivo’ya ulaşabilirsiniz. Hazır Hint Okyanusu’na kadar uzanmışken ideal rota Reunion ve Mauritius Adası’nı da ziyaret etmektir. Aynı havayollarıyla iyi bir parkur çizilebilirsiniz. Ucuz ve maceralı olsun isterseniz Afrika kıtasındaki büyük şehirlerden Antananarivo’ya uçabilirsiniz. Ivato Havalimanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 12 kilometre. En rahat ulaşım aracı taksi. Yaklaşık 15.000 ar. Ancak pazarlık yapmanız tavsiye olunur.

Air France: (0212) 310 19 19

Türkiye’den Madagaskar’a tur düzenleyen seyahat acentelerinden biri de Koptur.

Bilgi için: (0212) 361 20 20 

Madagaskar İçi Ulaşım

Ada içinde yerel uçuşlar Air Madagascar ile yapılıyor. Yaklaşık 40 kadar kente uçakla ulaşabilirsiniz.

Bilgi için: www.airmadagascar.com

Şehirlerarası otobüs çok ucuz ama başlangıç noktaları her zaman sabit değil. Turistler için başkentten Toliara’ya kadar özel otobüsler var. Antananarivo’dan salı günleri hareket eden otobüs ikinci büyük kent Toliara’ya (Tulear) 20 saatte varıyor. Büyük şehirlerde araba kiralamak mümkün. Günlük kiralama ücreti 140.000, dört çekerlerse 200.000 ar. Aracın şoförlü kiralanmasını tavsiye ediyoruz. Şehirde gezmek için bir sürücünün bisikletle çektiği pousse-pousse denen ulaşım aracı çok yaygın. Pazarlık etmek şart. Madarail tarafından işletilen tren çok ucuz ama turistler için biraz maceralı ve genelde zamanında hareket etmiyor. Tarife yok gibi. 

Madagaskar Vize İster Mi?

Madagaskar’a gidecek Türk vatandaşlarının vize alması gerekiyor. Vize Madagaskar’ın İstanbul fahri konsolosluğundan ya da sınırda alınabilir. Vize uzatma veya başka pasaport problemleri olursa Antananarivo’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne başvurabilirsiniz. Tüm işlemler sadece başkentten yapılıyor. Pasaportunuzun altı ay geçerlilik süresine dikkat edin, bu konuda çok hassas davranıyorlar. Girişte döviz kısıtlaması yok ancak 7500 Euro üzerini bildirmek gerekiyor.

Madagaskar İstanbul Fahri Konsolosluğu: (0212) 211 92 06

Türkiye Büyükelçiliği: +261 20 22 44 038

http://antananarivo.be.mfa.gov.tr

Madagaskar Gezi Rehberi 1

Palanganes Kanalı, önemli bir ulaşım ve taşımacılık yolu. İçi oyulmuş ağaçlardan yapılma geleneksel tekneler, uzun kayıklar, motorlu ya da motorsuz olarak yük taşımada kullanılıyor.

Fotoğraf: Özcan Yüksek

Gerekli Bilgiler

Ülkeye girişte herhangi bir aşı gerekmiyor ama seyahat ilaç çantanızın tam teşekküllü olması tavsiye edilir. Dönüşte kullanmadığınız ilaçları bir köy dispanserine verilmek üzere yerel rehberinize bırakabilirsiniz.

Döviz büroları genellikle büyük şehirlerde bulunuyor. Büyük hotel resepsiyonlarında da para değiştirilebilir. Lüks otel ve az sayıdaki büyük mağazalar dışında kredi kartı kullanılamıyor. Kredi kartlarında yüzde yedi oranında komisyon alıyorlar. ATM sayısı da çok az. Türkiye ile aynı boylamda olduğu için saat farkı yok ve telefonlar çok iyi çalışıyor. İnternet bağlantısı genelde sadece otel lobilerinde işe yarar durumda.

Ülkenin telefon kodu +261.

Para birimi: Ariary. 1 Euro yaklaşık 3,196 ariary ediyor.

Madagaskar’da Nerede Kalınır?

Madagaskar’da yaşam ve turizm birbirinden çok farklı. Büyük şehirlerde her bütçeye göre otel bulunabilir ama yıldız sistemi uluslararası normların altında. Ekonomik oteller 20 - 40 Euro, standart oteller 50 - 150 Euro, lüks otellerse 180 - 350 Euro arasında.

Madagaskar’da Ne Yenir?

Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar pirinç Malgaş mutfağının ana gıdasıdır. Genellikle haşlama olarak hazırlanır ve isteğe göre çeşitli yan yemeklerle servis edilir. Geleneksel Malgaş yemeği Safako kocaman bir pirinç tabağının yanında bolca sebze ve et ya da balıktan ibaret tek tabaktır. Geleneksel Malgaş yemeği sunan lokantalar çok yaygındır. Vary mitsangana adı verilen geleneksel ayakta yemek yenen yerel lokantaları her yerde bulmak mümkün. Antananarivo’da şef Mariette Andrianjaka’nın mutfağı mutlaka denenmeli, bu hanım Malgaş gastronomisinin ikonu kabul ediliyor .

Table d’hotes de Mariette: 22 216 02

Madagaskar’da Gezilecek Yerler

Madagaskar gibi büyük bir adada gezi rotasına karar vermek ilgi alanlarınıza ve zamana bağlı. İdeal rota kısaca Tana olarak bilinen başkent Antananarivo’dan başlamak. Şehir gezisi sırasında mutlaka el sanatları çarsısı görülmeli. Tana’dan Mantasoa Gölü’ne devam ederek adanın doğusunda bulunan rezervler gezilebilir, devamında Andasibe – Mantadia Milli Parklarına geçilir ve Manambato’dan Pangalanes Kanalı üzerinden devam ederek adanın ikinci büyük şehri ve aynı zamanda limanı olan Toamasina şehrine varılır. Bütün bu rota boyunca önemli ve genel olarak sivil toplum kuruluşları tarafından korunan doğal parkları ziyaret edebilirsiniz. Adanın yüksek topraklar adı verilen en büyük bölümü Pangalanes Kanalı’nı ve lemurların yaşadığı parkları bu rotada keşfedebilirsiniz. Zamanınız bol, zor ve fil ayak izi adı verilen derin çukurlu yollara dayanıklıysanız Tana’yı güneye bağlayan yedi numaralı yolu kat ederek Toleara, Ambatolamby, Antsirabe, Ambositra şehirlerini geçerek Fianarantsoa’ya ulaşırsınız.