Artvin Belediyesi ve Artvin Valiliği tarafından düzenlenen Kafkasör Sanat ve Turizm Festivali’nin 35’incisi geçtiğimiz haziran ayında yapıldı. Festival kapsamında yapılan boğa güreşleri her zamanki gibi en çok ilgi çeken etkinlik oldu. Boğa güreşi denince akla pek hoş çağrışımlar gelmese de buradaki güreşlerin asıl amacı boğaları “barıştırmak.” Bölgede yapılan boğa güreşlerinin geçmişinin iki yüz yılı aşkın olduğu düşünülüyor ve bu güreşlerin çıkış noktası eğlenceden çok zorunluluğa dayanıyor.

Yaylacılığın yaygın olduğu Artvin’de arazi engebeli ve sarp olduğu için yayla yolunda birbirine çok yakın geçmek zorunda olan boğaların diğerlerine zarar vermesi oldukça mümkün. Murgul’daki, Yusufeli’ndeki ve Artvin merkezdeki boğalar yol üzerinde birbirlerini görebilir, güçlerine güvenenler birbirlerini sınayabilir. Birbirine kafa tutan boğa ve tosunlar yayla mevsiminin başında öküz çayırı denen otlaklarda sık karşılaşılan bir görüntü. Bu yüzden yaylalara çıkılmadan önce boğaların güreştirilerek birbirleriyle barıştırılması zorunluluk. Aksi halde kontrolsüz güreşlerde ciddi kazalar ve ölümcül yaralanmalar gerçekleşebilir.

Artvinliler aynı bölgede yazı geçirecek olan boğaları önceden bir araya getirerek bu sorunu daha güvenli bir yerde çözmeyi uzun yıllar önce akıl etmiş. Bu döğüşler sonraki yıllar çok ilgi çekerek dönemsel bir etkinliğe dönüşmüş ve ilk defa 1981’de bir festival haline gelmiş.

Günümüzde artık hayvancılıkla uğraşmadığı halde boğa güreşlerinin getirdiği itibarın büyüsüne kapılıp sadece boğa besleyenler de var. Oldukça masraflı olan bu tutku çoğu zaman bir ailenin gücünü aştığı için sponsorlarla gerçekleştiriliyor. Bir boğa, meydana çıktığı zaman sahibi ve sponsorunun adı okunuyor. Aynı at yarışında olduğu gibi kazanan boğalara yüklü para ödülleri veriliyor. Her geçen yıl ilginin arttığı güreşlerde bu yıl güreşen boğa sayısı 86, dağıtılan ödül miktarı 44 bin lira. Bu yıl kazanan boğa 790 kilogramlık Aslan.

Güreşlerin yapıldığı, Artvin şehir merkezinden beş kilometre uzakta bulunan Kafkasör Çayırı ise bölgenin dik ve eğimli arazisinde şaşırtıcı derecede düz olması nedeniyle halk için önemli kullanım alanı. Boğaların buluşma bölgesi olan Kafkasör, yurtlarına ve yeşil ormanına âşık, inatçı Artvin halkı için de sembol niteliğinde. Mesela Artvin Dağı’nda kurulmak istenen kanunsuz altın madeni direnişi için insanlar sık sık Kafkasör’de toplanıyor.