Sindirella’nın tek pabucu ne anlama gelir? Sihirli ayna neyin simgesidir? Alâeddin’in sihirli lambası bize neyi anlatır? Masallar vermek istedikleri mesajı sembollerle anlatır. Bu bazen bir ayakkabı, bazen elmadır... Magma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek’in eşyaların ve nesnelerin gücüyle masalları irdelediği sergisi 10 Ocak’ta Nilüfer’de açılıyor. Nilüfer Edebiyat Müzesi Sergi Salonu’nda düzenlenen “Binbir Gece Masalları Dünyası” isimli sergi 20 Şubat’a kadar ziyaret edilebilir.

Binbir Gece Masalları Dünyası Nilüfer’de... 1

Özcan Yüksek küratörlüğünü üstlendiği sergiyi şöyle anlatıyor: “Sergi, Binbir Gece Masalları ve Şehrazat’ın sırları üzerine... Uzun zamandır böyle bir sergi açmayı düşünüyordum. Masal gibi sözcüklere dayalı bir edebiyat türünü, eşyaların ve nesnelerin gücüyle anlatıyorum. Örneğin; Sindirella’nın tek pabucu aşkı, insanın diğer çiftini simgeler. Binbir Gece Masalları’nın en önemli öykülerinden biri de Alâeddin’in sihirli lambası. Alâeddin’in sihirli lambasının bin - iki bin yıl öncekinin halinin aynısının güzel bir örneği üzerinden ne anlama geldiğini anlatıyorum. Ama tabi insanlar sergiyi gezdiğinde nesneleri de görüp daha iyi anlayacaklar.”

Serginin etkinlik linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Serginin açılış gününe özel bir söyleşi de düzenleniyor. Özcan Yüksek “Şehrazad’ın Sırları” isimli söyleşide masalların anlamını, insanlık açısından taşıdığı önemi anlatacak. Peki, masalların binlerce yıl boyunca insanlığı ayakta tutmasının sırrı ne? Bu önemli soruyu şöyle yanıtlıyor Yüksek: “Masallar insanlara bir şeyi dayatmadan, dikte etmeden yapılması gerekeni, eğer yapılmazsa nelerin olacağını, ne tür kötülükler ve felaketlerle karşılaşacağını anlattıkları tek bilgi yöntemi. Çok geniş kitlelere, büyük kalabalıklara anlatabilmek için bunun dışında bir yöntem yok. Bilgi öğretme yönteminde hiyerarşi karşıtı masallar.” Ve ekliyor: “Yaklaşık on yıl önce Doğa Derneği ile birlikte Hasankeyf’i korumak için kampanya yürüttük. Bir gün Hasankeyf camisinin imamı geldi; şimdi hayatta olmayan çok kıymetli birisiydi... Bölge gençlerinin kendisini dinlemediğini ve Hasankeyf’te yapılması planlanan barajla ilgili onlarla konuşmak istediğini söyledi. Gençler de biz de ağzımız açık imamın söylediklerini dinledik. Bir masal fırtınası gibi arka arkaya, duymadığım kadar kısa, özgün fakat etkileyici masalcıklarla neden baraj yapılmaması gerektiğini anlatıyordu. Ama bir kırlangıç fırtınası gibi masal fırtınası estirdi. Bir şey anlatıyor ve onu bir masalla güçlendiriyordu. Biz böyle bir şey beklemediğimiz için hazırlıksız yakalandık ve o masalları kaydedemedik. O masallarla birlikte Hasankeyf’in cami imamı sonsuzluğa gitti. Ben o zaman masalların önemini çok daha iyi anladım...

Binbir Gece Masalları Dünyası Nilüfer’de... 2

Özcan Yüksek'in Masal Kitapları

Özcan Yüksek’in masallarla ilgili pek çok kitabı bulunuyor. 2008 yılında Hakikatçi ile başladığı yolculuğu Cinistan ile devam etti. “İlk ikisi masal çözümlemelerini dolaşarak yazdığım kitaplar. Üçüncü kitabım, masalları bir roman gibi yazıp içinde bir masal perisine çözümlettiğim Kayıp Deniz... Dördüncüsü daha net, daha didaktik dil kullandığım sözlük Şehrazad’ın Sırları” diyerek anlattığı kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.