“Bu güzel mavi gezegen son yarım asırda binlerce yılda görmediği hasarı gördü ve her türlü olumsuz rekor kırılıyor. Bildiklerimiz çok çabuk eskiyor. Örneğin Amazon Ormanları’nın artık oksijen üretmediği gibi korkunç gerçekler medyada yer bulmuyor. Bu nedenle yaptığımız festivali bir eğlence ve kültürel aktivitenin ötesinde bir öğrenme süreci olarak görüyorum, tüm yaşlardan ve her görüşten insan için.”

Bu yıl sekizinci yaşını kutlayan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED)’ni bu sözlerle anlatıyor Yönetmeni Petra Holzer. Televizyondaki belgesellerin anlatmadığı gerçekleri anlatan BIFED, 13-19 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Koronavirüs salgını nedeniyle bu sene de online gerçekleştirilecek festivalde, geçen yılın teması olan “Savunucuları Savun” etkisi sürerken yeni sloganı da “Evimiz Yanıyor” oldu.

BIFED 2021: Evimiz Yanıyor 1

Doğası için büyük şirketlere, devletlere karşı mücadele edenlerin hikâyelerinin anlatıldığı festivalde, Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak finalistler belli oldu. Finalde toplam 15 filmin gösterilecek; ikisi Türkiye’den. Gaia Öğrenci Ödülü adı altında yalnızca öğrencilere açık dördüncü ödül de yine festival kapsamında. Gaia Öğrenci Ödülü için yarışacak yedi filmin de ikisi Türkiye’den. Büyük Ödül ve Gaia Ödülü haricinde her yıl gelenekselleşen Panorama bölümünde gösterilecek filmlerle birlikte festival süresince 35’i aşkın film dünyanın birçok noktasındaki izleyicilerle online ve ücretsiz olarak buluşacak. Magma fotoğrafçısı, deniz biyoloğu Mert Gökalp’in “Orfoz: Resifin Efesi” belgeselini de Panorama programında izleyebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından doğanın ve insanlığın ortak soru ve sorunlarını kendi dillerinde, kendi üslupları ile anlatan ve çözüm arayan filmlerde direniş öyküleri, iklim krizi, organik bağcılıktan Afrika’da kapana sıkışan mültecilere kadar geniş temalar öne çıkıyor.

Festival boyunca panel ve yönetmenlerle söyleşiler de BIFED’in YouTube kanalında yayınlanacak. Kesinleşen paneller: Ümit Hamlacıbaşı’nın düzenleyeceği “Kadın Üreticiler ve Kooperatifçilik”; Mustafa Dermanlı’nın yöneteceği “Yerel Üretim ve Dağıtım İlişkileri”; Lale Çapalov’un yapacağı “Toprak Etiği ve Esenlikler”; Berrin Demir’in düzenleyeceği Ali Faik İnter ve Tahir Çetin’in anısına “Kaybettiklerimiz ve Soma Direnişi”.

BIFED 2021: Evimiz Yanıyor 2

Evimizi Koruma Çağrısı

Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’ne (EFFIS) göre, 2021 yılında 43 ülkede yangın meydana geldi. Üstelik iklim krizinin etkisiyle yaşanan sıcak hava dalgaları ve dünyanın dört bir yanında yaşanan orman yangınları özellikle bu sene geçmiş yıllara oranla artmaya başladı. Yalnızca orman yangınları da değil, hız kesmeden doğayı tahrip eden projeler, yeryüzünde iş makinelerinin girmediği tek bir alan kalmaması ayak bastığımız her karış toprağı daha büyük felaketlere karşı korunmasız bırakıyor.

Yangınlarla mücadele ederken çevre örgütleri, kadın-erkek emekçiler, gençler ve köylüler, belediye ve maden işçileri, itfaiyeciler, herkes nasıl bir araya geldiyse; tüm diğer ekolojik sorunlar karşısında “Evimiz yanıyor” endişesiyle BIFED bu sene de, herkesi yaşam alanlarımızı korumak için dayanışmanın yükseldiği bir gezegeni kurmaya çağırıyor.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için www.bifed.org websitesini ya da sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

Instagram: bifed_doc

Twitter: @bifed_doc

Facebook: /bifeddoc