Bu yıl sekizincisi düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) başladı. Toplam dört kategoride 41 belgeselin yer aldığı festivali, bifed.org adresinden ücretsiz olarak 19 Ekim’e dek takip edebilirsiniz.

BIFED’de Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için 13 ülkeden toplam 15 film yarışıyor. Bu filmlerden ikisi Türkiye’den.. Festivalde Ana Yarışma kategorisinde kazananı Mücella Yapıcı, Nazmi Ulutak, Aslı Odman, Márcia Gomes de Oliveira, Andrijana Stojkovic ve Juliana Paniagua’dan oluşan jüri ekibi belirleyecek. Bu yılki kazanan BIFED’in YouTube kanalında 17 Ekim Pazar günü 20.00’de gerçekleşecek ödül töreninde açıklanacak

Yedi filmin yarıştığı Gaia Öğrenci Ödülü de Elif Demoğlu, Benjamin Huguet ve Sam Plakun tarafından açıklanacak.

Panorama ve Özel Gösterim bölümünde de 17 film izleyicilerle buluşacak. Festivaldeki belgeseller ise 19 Ekim Salı günü gece yarısına dek izlenebilecek. Her kategorideki filmler için 250 kişilik izleyici kontenjanı bulunuyor.

Yönetmenlerle çevrimiçi soru-cevaplar ve paneller de festival programında. Festivalin YouTube kanalından izleyebileceğiniz etkinlikleri sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

BIFED Panel Listesi

14 Ekim, 20.00: Berrin Demir moderatörlüğünde “Çoban Ateşlerinin Parladığı Yerde: Maden İşçilerinin Katliamdan Direnişe Uzun Yürüyüşü”

15 Ekim, 20.00: Ümit Hamlacıbaşı moderatörlüğünde “Kadın Emeği, Kadın Kooperatifi ve İklim Krizi”

16 Ekim, 15.00: Mustafa Dermanlı moderatörlüğünde “Yerel Üretim ve Dağıtım İlişkileri”

18 Ekim, 20.00: Faik Uyanık moderatörlüğünde “Başrolde İnsan!”

BIFED 2021 Başladı 1

“Büyük şirketler umarım samimidir”

Bozcaada Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi Sinematek Sinemaevi işbirliğiyle gerçekleştirilen festivalin açılışı 13 Ekim’de yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Festival Yönetmeni Petra Holzer, “Eskiden ülkemizde çevre ve ekoloji kavramlarını kimse ciddiye almazdı. Özellikle de büyük şirketler. Şu sıralar herkes çevreden bahsediyor. Umarım bu, aldırmamak gibi bir durumdan yeşil badana (greenwashing) gibi bir duruma geçişin alametleri değildir. Umarım samimidir. Samimi olmak zorunda” dedi.

“Aykırı belgeselleri göstermek için bu festivali yapıyoruz”

“Biz istenmeyen, aykırı belgeselleri göstermek için bu festivali yapıyoruz” diyen Festival Koordinatörü Ethem Özgüven de “Bugün hâlâ belgesellerin hayli önemli bir kısmı akü sökme ve ölüm ortalaması yirmi yaş olan Çinli gençleri, tekstil boyayan Bangladeşli çocukları ve o boyanan tekstilleri İstanbul’da izbe, havasız atölyelerde diken küçücük kızları gösterirken bu oryantalist yaklaşımlardan kurtulamıyor. Ve ben bir kere daha rica ediyorum, bir üçüncü dünyalı olarak: Aptal değiliz, suçlu değiliz. Sudanlı bebeler, Süryani genç kızlar, Iraklılar, Kübalılar, Afgan kadınlar suçlu değil. Mağdur” diyerek konuşmasını bitirdi.