Magma yazar, fotoğrafçı ve editörleri, treni dolduran okurlarıyla birlikte yolculuk yapacak, gelecek sayıyı okurlarıyla birlikte trende, Divriği’ye doğru yol alırken hazırlayacak. Bilmek isteyen yola çıkar sözüyle yayın hayatına başlayan Magma’nın uzman araştırmacıları, Sadakat Treni’ndeki yolculuk boyunca vagon pencerelerinden görünen Anadolu doğasını, yaban hayatını, tarihini, arkeolojisini ve kültürünü anlatacak.

Okurlarının yanı sıra derginin beş yıl boyunca reklam verenleri de trenin sadakat konukları arasında olacak.

Sadakat Treni’nin Divriği’ye gitmesinin nedenini Magma’nın kapak konusunda şöyle tarif etmiştik:

"Demirden dağların kuşattığı düzlüğe kurulmuş Divriği... Eski zamanlarda efsanelerin, göksel bir yapıt olarak zamana ve mekâna hükmeden kudretli Ulucami’nin yeni zamanlarda madenciliğin ama en çok da barışçı ve açık görüşlü̈ insanlarının karakter kazandırdığı bir kent... Magma, Sivas’ın Divriği ilçesinde eskiyle yeninin karşılaşmasına tanık oldu."

Trenin Divriği’ye girişini yine Magma’da şöyle anlatmıştık:

"Doğu Ekspresi az önce istasyona girdi. Kısa süre soluklanacak, sonra da aşılmaz sanılan sıradağları delen tünelleri kimi zaman uçurumların kenarından, kimi zaman da kanyonun dibinden geçerek Erzincan - İliç’te gökyüzünü görecek. İstasyon, kanyonun başlangıç noktasında. Kayabaşı denilen tepenin altından geçen tren kanyona giriyor. Soldaki yalçın kayalığın zirvesinde Kesdoğan Kalesi’nin tam karşısında Divriği Kalesi’nin kalıntıları yükseliyor." Tren yolculuğunun organizasyonunda destek turizm şirketi Tamzara. Tel: 0212 251 98 64 / 0505 497 05 79 - 78 magmadergisi.com / tamzaratur.com