Son on beş yıldır Türk Mutfağı üzerinde çalışmalar yapmak için Türkiye’yi gezen, bu uğurda 300 bin kilometre yolu arkasında bırakan ünlü şef Ömür Akkor, çalışmalarını, Komili’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi’ kitabında bir araya getirdi. Büyük seyyah Evliya Çelebi’nin anısına hazırlanan ve Ege’den başlayan seyahatnamede; Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, İç Anadolu, Marmara ve Karadeniz bölgelerinden yöresel tarifler yer alıyor.

Eserin hazırlanması için katkı sağlayan Komili, ülkemizin zengin mutfak kültürünü gözler önüne sermek, unutulmaya yüz tutan lezzetleri hatırlatırken hiç bilinmeyenleri de ortaya çıkarmak amacıyla genç ve yetenekli şef Ömür Akkor ile el ele verdi. Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi kitabının tanıtım toplantısında konuşan Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy, tüketicilerine her zaman zeytinyağının en iyisini, en doğalını ve en lezzetlisini sunarken, yüzyıllar boyunca edindikleri deneyim ve birikimi sektörün hizmetine sunmayı da ilke edindiklerini söyledi.

Ersoy, “Sektörün büyümesi için çalışmalar yürüten Komili, zeytinyağı kültürünün daha geniş kitlelere yayılması için uğraşıyor. Komili şimdi, zeytinin anavatanı Ayvalık’tan hareketle bu çabasını Türkiye geneline yayıyor. Değerli şef Ömür Akkor’un 15 yıllık çalışmalarının bir meyvesi olan Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi hem Anadolu’nun bin yıllık yemek geleneğine ışık tutuyor, hem de bu yemeklerin izini süren gezginler aracılığıyla yurt içi turizmde yeni bir hareket doğmasını amaçlıyor” diye konuştu.

 

Şef Ömür Akkor: “Anadolu, dünyanın en büyük öğretisi…”

Şef Ömür Akkor da “Anadolu bitmez bir yol, büyük bir kültür. Ben yemek yemenin adabını da Anadolu’dan öğrendim, bir bardak çayla mutlu olmayı da… Anadolu bence dünyanın en büyük öğretisi. Son 15 yılda gezerek öğrendiklerimi Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi’nde yazarak geniş kitlelerle paylaşmak istedim. Ancak benim yolculuğum burada bitmiyor, keşfedilmeyi bekleyen yeni lezzetlerle devam ediyor” dedi.

 

Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi kitabına online olarak, http://bit.ly/OmurAkkorileKomiliLezzetSeyahatnamesi linkinden ulaşmak mümkün.