22 Mart 1993 tarihinden bu yana her yıl kutlanmakta olan Dünya Su Günü tüm dünyada azalan su kaynaklarının korunmasının gelecek için vazgeçilmez olduğu mesajı ile kutlanıyor. Tüm dünyada halen 1 milyardan fazla kişi temiz sudan yoksunken su kaynakları bilinçsizce tüketilmeye ve kirletilmeye devam ediliyor. 2030 yılında nüfusu yaklaşık 100 milyona ulaşacak olan Türkiye ise kişi başına düşen bin 100 metreküp kullanılabilir su miktarıyla, su sıkıntısı çeken bir ülke durumuna gelebilir.

Her yıl çeşitli etkinliklere kutlanan Dünya Su Günü, su kaynaklarının bilinçsizce tüketilmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Hayatın kaynağı olan su, çoğu zaman fark edilmeden tüketiliyor. Sadece yediğiniz bir elmayı üretmek için bile 70 litre su harcanıyor. 1 fincan kahve içinse 140 litre su tüketiliyor. Dünyanın hızlı sanayileşmesi ise su sorunu hızlıca arttıran faktörlerden biri. Su kaynakları konusunda duyarlı davranmamak ve israfta bulunmak ise sorunun daha da büyümesine yol açıyor.

Bu sebeple, Standart Pompa, Dünya Su Günü kapsamında su sorunu ve su kaynaklarının korunmasına dikkat çekmek amaçlı bir farkındalık etkiniliği düzenledi. Bağdat Caddesi’ne mahalle sakinlerinden habersiz “Yaşam Çeşmesi” adıyla devridaim sistemi ile su akıtan bir çeşme yerleştirdi. Su kaynaklarını bilinçli kullanmamız konusunda bir hatırlatma olarak geçen etkinlikte çeşmeyi kapatanlar “Su Dostu” plaketi aldılar. Hayatın kaynağı olan suya sahip çıkmanın tüm insanlığın görevi olduğu duygusu herkeste hissedildi. Etkinlikte, su tüketimine özen göstererek su tasarrufunda bulunmanın dünyaya ve gelecek nesillere karşı hepimizin sorumluluğu olduğu mesajı verildi.