Nepal’in Yukarı Mustang bölgesinde Chhode Manastırı’nın rahipleri her yıl mayıs ayında kötülüğü uzaklaştırmak, şeytanı kovalamak ve barışı hâkim kılmak için üç gün boyunca dans ediyor. Festivalin adı da dünya barışı için dua eden anlamına gelen Tempa Chhirim’in kısaltması zaten: Tiji.

Kutsal dansın kaynağı, insan yiyen, kuraklık ve fırtına yaratan, hayvanları ve evleri yok eden şeytan Ma Tam Ru Ta efsanesine dayanıyor. Rahipler üç gün boyunca süren danslarıyla şeytanın oğlunun doğuşunu, iblisin oğlu Dhorje Shonnu’un babasına karşı amansız bir savaşa tutuşmasını, Buda’nın ülkesine dönüşünü canlandırıyor. Buda’nın dünyaya yeniden gelişinin zaferini kutluyorlar. Bu bakımdan Tiji, iyiyle kötünün ebedi mücadelesini ele alan, kötünün uzaklaştırılmasını kutlayan bir bahar, bir yenilenme festivali. Üç günün sonunda iyiliğin kutsandığı bir coşku yayılıyor sokaklara...

Lo Manthang’da bu kutsal dans, Mustang Kraliyet Sarayı’nın avlusunda, Chode Manastırı’nın rahipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Başdansçı (Tsowo) ana etkinlikten önce üç aylık inziva pratiğini tamamlamalıdır. Mustang kraliyet ailesi ve Yukarı Mustang (Lo Krallığı) bölgesinin bütün köylüleri bu kutsal dansa katılıyor. Aynı zamanda festivale gelen Lo köylüleri yakacak odun ve gerekli malzemeyi de getiriyor.