Çin’in kuzeyindeki Hebei eyaletinde lüks bir araba kalıntısı bulundu. Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nin arkeoloji enstitüsünden arkeologlar, buluntunun Doğu Zhou hanedanı (M.Ö. 770-256) zamanından kalma bir mezarlıkta toprak altından çıkartıldığını açıkladı.

Arkeologların açıklamasına göre, araba 142,5 cm genişliğinde ve 106 cm boyunda. Araştırma asistanı Li Cunxin, arabanın hacminin geniş olmasının olmasının Qin hanedanı (M.Ö. 221 - 206) öncesi dönem için nadir görülen bir durum olduğunu belirtti.

Arabanın ön yüzünde desenler ve metal hayvan şeklinde resimlerin yanı sıra arabaya tutturulmuş olarak duran altın levhalarda oluşan dekorasyon da ortaya çıkartıldı. Arkeologlar bu kadar uzun süre toprağın altında kalmasına rağmen levhaların parıltısını kaybetmediğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, mezarda gömülü şahsın hiyerarşik olarak yüksek bir makama sahip olduğunu, kabile reisi düzeyinde biri olduğunu tahmin ediyor. Araç restore edilmeden önce, değişik teknolojiler kullanılarak diğer ayrıntıları ortaya çıkarılacak.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyo