Riyat Gül (Emekli Hekim)

Riyat Gül, 25 yıllık doktorluk görevinden sonra emekli olup kendisini doğaya adadı. Doğada ilk buluşması, Türkiye'nin kuşları hakkında gözlem ve araştırmalarla gerçekleşti. Kuşlar arasındayken karşılaştığı bitkilerin dünyasına kapılan Riyat Gül, Türkiye'nin farklı noktalarında arazi çalışmaları gerçekleştirdi. Bitkiler dünyasından elde ettiği verileri ve fotoğrafları, Facebook’ta kurduğu Flora isimli grupta paylaşmaya başlayarak bitkilere gönül veren yurttaş botanik bilginler için ortak alan oluşturdu.

Hobi olarak başladığı bitki gözlem ve fotoğraflama çalışmalarını, zamanla üst seviyeye taşıdı; her türe ait herbaryum örneği toplayarak kendine ait bireysel herbaryum oluşturdu. Amatörce başladığı bu yolda, bilimsel yöntemler uygulayarak akademik çalışma yapacak düzeyde bilgi ve deneyime sahip. Bitki teşhisi konusunda, bilimsel eğitim veya destek almayarak tamamen bireysel azmi ve çabasıyla kendini geliştirdi. Flora grubunda, yurttaş bilginler tarafından yüklenen fotoğraflardaki bitkileri, neredeyse kusursuz şekilde teşhis ederek bilgi ve becerisinin sonuçlarını alıyor.

Eskişehir-Sivrihisar civarındaki jipsli-marnlı topraklarda, kardikeni (Acantholimon) cinsine ait bir bitki keşfeden Riyat Gül'ün farklı tür olabileceği şüphesiyle gönderdiği bitki, detaylı literatür taraması ve bilimsel araştırmalar sonucunda yeni tür olarak belirlendi. Bu tür, Riyat Gül'e ithaf edilerek ben ve Prof. Manuel Crespo tarafından Acantholimon riyatgueli Yıldırım adıyla bilim dünyasına tanıtıldı. Bitki, kardikeni cinsinde görülmeyen, sulu-etli (sukulent) ve dikensiz yapraklarıyla dikkat çekiyor.

Riyat Gül, Muğla-Datça çevresinde bulduğu Galatella cretica Gand ve Silene samia Melzh & Christod türlerine ait iki bitkiyi, Türkiye için yeni kayıt olarak teşhis etti; bulgularını, bizimle birlikte bilimsel bir makalede ortaya koyarak Türkiye florasındaki bilimsel kimliğini pekiştirdi.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 1


Buse Topçuoğlu (Sinema ve Televizyoncu / Serbest Meslek)

Muğla civarında yaptığı araştırmalarda gelin çiçeği ismiyle bilinen “Zantedeschia aethiopica Spreng.” türünün ülkemizdeki ilk doğal yayılışını gösteren popülasyonunu buldu. Yine Muğla civarında keşfettiği bir yeni türün çalışmalarına da devam ediyoruz.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 2


Habil Issı (Emekli Öğretmen)

Flora sitesine 2010 yılında Gizli Bahçem başlığıyla eklediği fotoğrafıyla dikkat çekti. Fotoğrafta, böcek kapan bir bitki grubu olan yağotu (Pinguicula) cinsinden bir popülasyona ait, çiçek açmış birçok birey görülüyordu. Bu bitki, ülkemizde yayılış gösteren Pinguicula türlerinden oldukça farklıydı. Ayrıntılı çalışmalardan sonra 2013’te, Habil Issı’ya ithafen “Pinguicula habilii Yıldırım, Şenol & Pirhan” (yosun yağotu) olarak adlandırılan bitki, yeni bir tür olarak bilim dünyasına tanıtıldı. Tüm akrabalarından oldukça farklı özelliklere sahip olan bu tür, dünyada sadece Marmaris'te ve oldukça sınırlı yayılış göstermekte. Türün betimlenmesinden sonra The Guardian gazetesi bilim sayfasında bitkinin hikâyesine yer vermek istedi. Böylece bitki Arizona State Üniversitesi Uluslararası Tür Keşif Enstitüsü Müdürü Prof. Quentin Wheeler tarafından “New To Nature No 106: Pinguicula habilii” başlığıyla, bilim dünyası dışındaki farklı kesimlere de tanıtılmış oldu. Bu tür, dünyada sosyal medyada keşfedilip tanımlanmış olan ilk bitki olarak da literatüre girdi.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 3


Yasemin Konuralp (Turizmci)

Alanya tarafında keşfettiği çiğdem (Crocus) türüne, ismine ithafen “Crocus yasemineae Erol”; Ağrı - Eleşkirt civarında keşfettiği nakıl (Silene) türüneyse yine kendisine ithafen “Silene konuralpii Yıldız & Fırat” ismi verildi.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 4


Ali Rıza Bilginer (Emekli Askeri Hekim)

Ali Rıza Bilginer, Van-Çatak Kavuşşahap dağ serisi üzerinde, 3.000 metre yükseltideki Karabet Geçidi'nde, bir kar sümbülü (Puschkinia) cinsine ait bir yeni tür keşfetti. Bu tür, 2014’te tarafımdan Ali Rıza Bilginer’e ithafen, Karabet sümbülü “Puschkinia bilginerii Yıldırım” adıyla bilim dünyasına tanıtıldı. İkinci önemli keşfi de Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi civarında tespit ettiği bir sümbülcük (Scilla) türüdür. Bu bitki de tarafımca yine Ali Rıza Bilginer'e ithafen, Scilla bilginerii Yıldırım (akçabel sümbülü) adıyla tanımlandı.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 5


Nejdet Bozkurt (Alman Dili Edebiyatı Mezunu/Belgesel Yapımcısı)

Nejdet Bozkurt, Türkiye'de orkideler konusunda, bilimsel düzeyde önemli çalışmalar yaptı. Yurttaş bilginlikten akademik hayata geçiş yapan Nejdet Bozkurt, İzmir-Çeşme civarında tespit ettiği uçarı salep (Ophrys apollonae) türünün ülkemiz için yeni kaydını yaptı. Ülkemizin dört yanında, kendi imkânlarıyla gerçekleştirdiği arazi çalışmalarında elde ettiği verileri www.orkidelerimiz.com isimli sitesinde paylaşarak botanik bilimine katkıda bulunuyor. Aynı zamanda Ege Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı'nda başladığı yüksek lisans programında Türkiye’de Yayılış Gösteren Bindallı Çiçeği (Epipactis) Cinsinin Revizyonu konulu bir tez hazırlamış ve şuan doktora öğrencim olarak orkideler üzerine çalışmalarına devam ediyor. Şuan Resimli Türkiye Florası projesi kapsamında görev alıyor.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 6


Rasim Çetiner (Orman Mühendisi)

Denizli civarında keşfettiği, yünlügelin (Rindera) cinsinden bir yeni bir türü kendisine atfen Rinderi cetineri Yıldırım bilimsel ismi ve Denizli yünlügelini Türkçe ismiyle bilim dünyasına tanıttık. Yeni tür olduğunu düşündüğümüz iki ayrı bitki üzerine ortak çalışmalarımız devam ediyor.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 7


Musa Geçit (Köy İmamı)

Mardin-Merkez çevresinde bir çiğdem (Crocus) türü keşfetmiş ve bitkinin yeni bir tür olduğunu tespit etmiştir. Bu bitki 2016 yılında, tarafımdan Musa Geçit’e ithaf edilerek Crocus musagecitii Erol & Yıldırım adıyla bilim dünyasına tanıtıldı. Arazide çiçeği açmış halde gördüğü bitkiyi, gelin duvağına benzeterek fotoğrafını çeken Musa Geçit, ilk fotoğrafladığı bu bitkinin yeni bir tür olarak tanımlanmasıyla yurttaş bilginliğe adımını attı.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 8


Alişan Kılınç (Emekli Memur/Çiftçi)

Malatya’nın Darende ilçesi, Ağılbaşı Belediyesi civarında keşfettiği gül (Rosa) cinsinden Muş gülü (Rosa vanheurckiana Crepin)'nün yeni bir varyantının bulunmasında bizlere öncülük etti ve “Rosa vanheurckiana var. barbata Kit Tan, Yıldırım, Zielinsky" adıyla yeni bir varyasyon olarak bilim dünyasına tanıttık. 2011 yılında trafik kazasında kaybettiğimiz Alişan Kılınç’ın keşfedilmesine büyük katkı verdiği Malatya - Levent Kanyonu’ndaki Çançiçeği (Campanula), onun anısına “Campanula alisan-kilincii Yıldırım & Şenol” adıyla tarafımızca bilim dünyasına tanıtıldı.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 9


Rıfat Özdemir (Emekli Öğretmen/Eczacı)

Rıfat Özdemir, Kaş-Palamut Köyü civarındaki Rahat Yaylası’nda, yeni bir yılan pancarı (Biarum) türü keşfetti. Bitki hem çiçeklenme zamanı hem de steril çiçeklerinin bulunmaması özelliğiyle dikkat çekiyor. Bu tür, 2016 yılında tarafımdan Rıfat Özdemir’e ithaf edilerek “Biarum rifatii Yıldırım & Altıoğlu (Rıfat sucukotu)” adıyla bilim dünyasına tanıtıldı.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 10


Mehmet Çelik (Mali Müşavir)

Tarla suketeni (Bidens pilosa L.) ve yalancı ebegümeci (Malvastrum coromandelianum (L.) Garck) türlerinin Türkiye'deki varlığını ilk olarak Mehmet Çelik ortaya koydu. Öğretmen Öcal Derin ile beraber Osmaniye - Düziçi civarında keşfettikleri çiğdem (Crocus) türü oldukça farklı morfolojisiyle öne çıkıyor. Bilimsel adı Crocus asymmetricus Erol olan tür, Karacaoğlan çiğdemi olarak isimlendirildi. İki yeni türün çalışmalarına da devam ediyoruz.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 11

Nazım Sönmez (Çiftçi)

Hatay - Dörtyol sınırında, Amanos dağ serisi üzerinde yer alan Zorkun Yaylası civarında, sümbülcük (Scilla) cinsine ait bir popülasyon keşfetti. Bizi alana yönlendirerek popülasyonun yeni bir tür olarak tanımlanmasına yardımcı oldu. Bu tür, 2014’te tarafımızca Amanos sümbülü (Scilla albinerve Yıldırım & Gemici) adıyla bilim dünyasına tanıtıldı.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 12


Ayhan Toprak (Biyolog)

Muğla - Milas çevresinde keşfettiği lale (Tulipa) popülasyonunu, araştırmalarımız sonucunda, Karaman lalesi Tulipa cinnabarina Person'un bir alt türü olarak belirledik. Bu taksonu 2016 yılında Milas lalesi, “Tulipa cinnabariana Person subsp. toprakii Yıldırım & Eker” ismiyle bilim dünyasına tanıttık. Yeni bir tür üzerine de çalışmalarımız devam ediyor.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 13


Sıtkı Özkaya (Öğretmen)

Antalya-Korkuteli civarında nesli tükendiği düşünülen, Türkçe ismi Bakır kızteresi olan "Arabis lycica Parolly & Hein"nın neslinin tükenmediğini, bulduğu yeni popülasyonla ortaya koydu. Ayrıca birlikte keşfini yaptığımız bir yeni türünün de çalışmalarını sürdürüyoruz.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 14


Ahmet Tıraş (Polis)

Alanya civarında detaylı floristik çalışmalar sonucunda birçok farklı bitkiye ait popülasyonlar keşfetti. Alanya’nın endemikleri üzerine ayrıntılı bir çalışma hazırlıyor.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 15


Uğur Gencer (Dövmeci)

Uğur Gencer, yeni bir çançiçeği (Campanula) keşfetti. Makalesini hazırlama sürecindeyiz.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 16


Mehmet Tosunoğlu (Emekli Hekim)

Özellikle Kuzey Anadolu civarında detaylı floristik araştırmalar yapmakta. Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden keşfettiği bitki, yeni tür olarak bilim dünyasına tanıtılacak.

Yurttaş Bilimi: Doğanı Tanı 17