Düzce’nin Hasanlar, Esençam ve Hecinler köylerinin tam ortasında yer alan çöp deposu çevre kirliliğine ve köy sakinlerinin sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 51 gündür çöp deposu önünde nöbet tutan Hecinler Köyü sakinleri, “Oy verdik birine geldi pisledi köyüme.” diyerek nöbet tutmaya devam ediyor.

Nöbet tutan Hecinler Köyü sakini olan Çiğdem Tok, küçücük çocuklarının çöplüğün pis havasını solumasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Tok, “Ben kendi şahsıma ne olursa olsun bu çöplüğün kaldırılması için ne gerekiyorsa, elimden ne geliyorsa yapacağım. Bu çöplük buradan kaldırılana kadar da bu eylem çadırını terk etmeyeceğim.” diyor.

Hasanlar ve Hecinler Köyü mevkiinde bulunan Katı Atık Depolama Tesisi'nin faaliyetinin, ÇED raporundaki “Olumlu Kararı”nın hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle durdurulduğu açıklanmıştı. Ancak Mahkeme kararı üzerine kapısına mühür vurulan katı atık depolama tesisinde faaliyetin devam etmesi köylüleri isyan ettirdi. Vali ve Belediye başkanlığının bu konuda duyarsız kalmalarından şikayet eden köylüler çareyi Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a seslenmekte buldular.

Cumhurbaşkanı’na seslenen Fatma Çetinkaya, “Biz başkanımızın arkasında durup oylarımızı ona verdik; kendisi bizi mağdur bıraktı. Balkonda oturup çay içemiyoruz. Misafir ağırlayamıyoruz. Çocuklarımız pis su, hava kirliliği ve çöp kokusu yüzünden hasta oluyorlar. Günden güne sağlığımız tehdit altında.” diyerek tepkisini dile getirdi.