Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Maryland Üniversitesi'nin uydu kayıtları üzerinden 18 ülkedeki tropikal ormanlık alanları inceledi. Ortaya çıkan sonuçlarsa dünyanın geleceği açısından oldukça korkutucu. Araştırmaya göre, ağaç katliamı 2017-2019 yıllarına göre yüzde 150 arttı. “Korona ayı” olarak nitelendirilen Mart ayında, 18 ülkedeki tropikal orman alanları 645 bin hektar azaldı. Bu rakam, Berlin’in yüzölçümünün yedi katına eşit.

Birincilik Güney Amerika’da

Orta Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Kenya, Çin, Endonezya, Kamboçya, Myanmar, Malezya, Tayland, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Peru ve Paraguay mercek altına alınan ülkeler.

Araştırmaya göre ağaç katliamındaki en büyük artış Güney Amerika ülkelerinde görüldü. Bu ülkeler mart ayında 220 bin hektar orman kaybetti ki bu 2017-2019’un aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 167 artışa denk geliyor.

İkinci sırada Asya ülkeleri geliyor. Bu ülkeler toplam 300 bin hektardan fazla orman kaybı yaşadı. Bu rakam önceki yıllara göre yüzde 155 artış demek.

Asya ülkelerini yüzde 152 artış ile Afrika ülkeleri takip ediyor. Altı Afrika ülkesinde yine aynı ay 123 bin hektar orman alanı yok oldu.

Devlet Kontrolü Azaldı

WWF araştırmacılarına göre, koronavirüs döneminde ormanlardaki tehdit arttı. Nedeniyse, salgından dolayı koruma denetimlerinin kısıtlanması. Denetimsizlik ağaç kesimlerinin artmasına yol açmış durumda.