Tarihe Çernobil'den sonraki en büyük nükleer felaket olarak geçen Fukuşima Nükleer Santrali’nin radyoaktif madde içeren bir milyon tondan fazla atık suyunun okyanusa boşaltılacağı iddia ediliyor. BBC Türkçe’nin Japon medyasından derlediği habere göre, binden fazla tankta depolanan atık suyun okyanusa boşaltılmasına 2022’de başlanacak ve bu işlem 30 yıl sürecek.

Nükleer santraldeki radyoaktif suların akıbeti uzun zamandır tartışılıyordu. Suyun buharlaştırılması ya da başka tesislerde yeni depolama alanlarının inşa edilmesi seçenekler arasındaydı. Ancak Japon hükümeti, tercihinin atık suyun denize boşaltılması olduğunun işaretlerini veriyordu. Zira geçtiğimiz yıl hükümete danışmanlık yapan bir kurul, suyun denize boşaltılmasının "en gerçekçi" seçeneklerden biri olduğunu duyurmuştu.

Günde 170 ton atık su oluşuyor

Santralin işletmecisi Tepco şirketi, 2022 yılının yaz aylarına kadar santralde atık suların depolandığı tankların tamamen dolacağını söylüyor. Santralde günde 170 ton atık su oluşuyor. Geçen ay sonu itibarıyla 1044 tankta 1,23 milyon ton atık su birikti.

Kazada hasar gören üç reaktör çekirdeğinin erimesini engellemek için kullanılan su radyoaktif maddeler barındırıyor. Tepco'nun arıtma sistemi yüksek oranda radyoaktif olan maddeleri ayrıştırıyor. Ancak suyu radyoaktif bir hidrojen izotopu olan trityumdan arındıracak bir teknoloji yok. Nükleer santraller trityumlu suları seyrelterek denize boşaltıyor. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, filtre edilmiş atık suyun okyanusa boşaltılmadan önce deniz suyuyla seyreltilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Öte yandan Tepco geçtiğimiz yıllarda tanklardaki sularda trityumun yanında başka kimyasalların da bulunduğunu kabul etmişti. Japon medyası, atık suyun denize boşaltılmadan önce santralde seyreltileceğini ve yoğunluğunun 40'ta bire düşürüleceğini iddia ediyor.

Çevre örgütleri, atık suyun okyanusa boşaltılarak okyanus ekosistemine zarar vereceği gerekçesiyle iddialara tepkili.