Teaching and Learning in Medicine dergisinde yayınlanan çalışmanın başyazarı Profesör Robert Kushner, obezite hakkında Magma’nın sorularını yanıtladı.

Çalışmanızın en önemli bulguları neler?

Tıp fakültesi öğrencilerinin sınavlarında obezitenin önlenmesi ve tedavisiyle ilgili şaşırtıcı şekilde çok az sayıda soru var. Üstelik obeziteyle ilişkili tek tük sorudan çoğu, tanı ve tedavi yerine, diyabet ve tıkayıcı uyku bozukluğu gibi obeziteyle ilişkili hastalıklara değiniyor.

Bulgularınız kamu için neden önemli?

ABD’de yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı; çocuklarınsa yaklaşık yüzde 20’si obez. Obezitenin yaygınlığı ve sağlığımıza ciddi etkilerine rağmen tıp eğitiminde bilimsellik ve uygulama açısından yeterince öğretilmediğini gördük. Bu yüzden, ilk yaptığımız şey ABD’de hekimlik yapmak isteyenlerin geçmesi gereken USMLE (ABD Tıbbi Yeterlilik Sınavları) obeziteyle ilişkili içeriğini incelemek oldu.

Bundan sonraki adımlar ne olacak?

Araştırmacılar sınavlarda çok az değinilen ve hiç değinilmeyen önemli obezite konularını tespit etti. İlgili maddelerin sınavlara eklenmesi için içerik geliştirme kurullarında obezite uzmanlarının görevlendirilmesini önerdi. Ben de şu anda bu kurullardan birinde gönüllü olarak içerik geliştirmeye yardımcı oluyorum. Sonuç olarak bu sorunu çözmek için tıp eğitiminde büyük değişiklikler yapmamız, özellikle de obeziteyi anlatan ders kitapları hazırlayıp bu içeriği başarıyla aktarabilecek nitelikte akademik personel istihdam etmemiz gerekecek.