NASA’nın İnsan Araştırma Programı kapsamında gerçekleştirilen İkiz Deneyi adlı çalışmanın ön sonuçları alındı. Temel olarak uzayın insan vücuduna etkilerini araştıran programda tek yumurta ikizlerinden birinin Dünya’da, diğerininse Uluslararası Uzay İstasyonu’nda zaman geçirmesi planlandı. NASA astronotu Scott Kelly, yaklaşık bir yıl boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yaparken; Dünya’da normal hayatına devam eden ikiz kardeşi Mark ise düzenli olarak kontrollere gitti. Scott Kelly’nin geçtiğimiz yıl Mart ayında Dünya’ya dönmesiyle NASA’nın yapacağı değerlendirmenin sonuçları merakla bekleniyordu.

NASA, araştırma sürecinin hala devam ettiği ancak şimdiden bazı temel bulguların belirlendiğini vurguladı. Fizyolojik etkilere bakıldığında uzaydan dönen Scott’da yağ oranında artış gözlenirken, yeryüzünde yaşayan ikizindeyse 3-indolepropionic (IPA) olarak adlandırılan metabolitte fazlalık saptandı. Yalnızca guttaki bir bakteri tarafından üretilen IPA, potansiyel bir beyin antioksidan iyileştiricisi olarak araştırılıyor. IPA aynı zamanda yemeklerden sonra kan şekerini düzenleyen insülin hormonuna da yardımcı.

İnsanın yaşlandıkça telomere boyları kısalır. Oysa sadece bir yıldır uzayda yaşan Scott’un beyaz kan hücrelerinin kromozomlarının sonundaki telomere boylarının arttığı görüldü. Bu durumu uzaydaki beslenme koşulları ve düzenli egzersize bağlayan bilim insanları, Scott’un uzaydan döndükten sonra telomere boylarının geri kısaldığını fark etti. Ayrıca uzayda oldukça düzenli egzersiz yapan ikizin kemik ve kas sağlığının bir belirteci olan IGF-1 hormonunda da artış saptandı. RNA sayısı çarpıcı bir biçimde yeryüzündeki ikizinden farklı çıkan Scott’un uzaydayken bir geninin daha fazla çalışabildiği üzerinde duruluyor. Fizyolojik, psikolojik ve teknolojik araştırmaları kapsayan ikiz deneyinin tüm sonuçlarının ancak bu yılın sonunda ortaya çıkacağı düşünülüyor.