Yapı Kredi Müzesi, Alaca Höyük kazılarında çıkarılan arkeolojik eserlerin önemli bir bölümünü geçici süreyle müzesine taşıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle 1935 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk arkeoloğu Remzi Oğuz Arık ve etnolog Hâmit Zübeyr Koşay tarafından Çorum’da başlatılan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni uluslararası alanda temsil eden ilk bilimsel kazı unvanına sahip Alaca Höyük eserleri, bu sergide ilk defa bir arada sergilenecek. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın işbirliğiyle Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırlanan Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük sergisi, 13 Ekim 2023 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında Yapı Kredi Müzesi’nde ücretsiz ziyaret edilebilecek.


Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük 1

Hatti Dönemi'ne ait gümüş kakmalı tunç boğa heykelciği (Anadolu Medeniyetleri Müzesi Koleksiyonu).

Sergi kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Alaca Höyük Müzesi, Çorum Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nden 235 arkeolojik ve etnografik orijinal eser İstanbul Yapı Kredi Müzesi’ne getirilerek kronolojik ve tematik bölümler altında sunulacak. Türk Tarih Kurumu Arşivi’nden seçilen fotoğraflar ve Mahmut Akok tarafından yapılan orijinal çizimlerin bir kısmı ise ilk defa bu sergide görülebilecek.


Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük 2

Hitit Dönemi'ne ait altın "Kırların Koruyucu Tanrısı" kabartması (Çorum Müzesi Koleksiyonu).

ALACA HÖYÜK

Alaca höyük, Ankara’nın 210 kilometre kuzeydoğusunda, Çorum’un Alaca ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Atatürk’ün emri ile 1935 yılında kazılara başlanan Türkiye’nin ilk milli kazısıdır. Hitit öncesi dönemin önemli şehirlerinden biriydi. MÖ 2500 yıllarına kadar giden Hitit öncesi kral mezarlarından çıkan eserler en önemli buluntular arasında. Alaca höyük ziyaretçilerini binlerce yıllık konukseverlikle karşılayan anıtsal sfenksler, kalker temel üzerine andezit bloklarla inşa edilmiştir. Hitit dönemine ait iki büyük sfenks tarafından korunan güneydeki anıtsal giriş, iki kule arasında kalacak şekilde düzenlenmiştir. Kral mezarları, yapılar, sokaklar, su kanalları, şehir surları ve Sfenksli Kapı önemli ziyaret noktaları arasındadır. Alaca Höyük’ün Eski Tunç Çağı katmanlarında bulunan Hatti prens ve prenses mezarları yerinde canlandırılmış ve ziyaretçiler tarafından gezilebilir durumdadır. Şehrin hemen doğusunda yer alan Gölpınar su bendi ise Anadolu’nun ilk barajları arasındadır. Alanda çıkarılan eserlerin önemli bir kısmı ören yerinin içerisinde bulunan Alaca Höyük Müzesi’nde sergilenmektedir.