Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bilimcilerden Prof. Dr. Bayram Göçmen (54), yaklaşık iki yıldır kansere karşı verdiği mücadelenin ardından 22 Mart’ta İzmir’de yaşamını yitirdi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Göçmen’in ölümü öğrencileri ve dostları arasında büyük üzüntü yarattı.

1991 yılından bu yana Ege Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Bayram Göçmen, 2009’dan itibaren çalışmalarını profesör unvanıyla sürdürüyordu. Alanıyla ilgili yaptığı bilimsel çalışmaların yanı sıra doğa fotoğrafçısı kimliğiyle de tanınan Göçmen, özellikle sürüngenler ve semender türlerinin tanıtılması ve korunması konusunda öncülük yapmıştı. Ekibiyle birlikte 60’tan fazla yılan türü ve alt türünü tanımlayan Göçmen, Muğla’da keşfettiği yeni bir semender türüne aynı gün yaşamını yitiren annesinin adını vermişti.

Biyoloji - zooloji benim için bir meslek değil, bir yaşam tarzıdır, diyen Prof. Dr. Göçmen’in zamansız ölümünün ardından bir mesaj paylaşan Prof. Dr. Ali Demirsoy şu ifadeleri kullandı: “Halbuki biyologlar olarak ondan herpetoloji konusunda çok daha büyük beklentilerimiz vardı. Ömrünü amfibi  ve sürüngenlere vakfetmişti diyebiliriz. Titizdi, çalışkandı ve bir bilim insanına yaraşır şekilde, konusunda cesurdu. Şimdi onu açtığı sitede, Türkiye’nin dört bir tarafından çekmiş olduğu National Geographic’i kıskandıracak güzellikteki sürüngen ve amfibi fotoğraflarıyla anacağız. Doğduğu Kıbrıs’ta gömülse de onu biz kalbimizde yaşatacağız...”