Nerede doğdun Hüsamettin, nerede büyüdün, hangi okullarda okudun, okurlarımız bilsin, nerede yaşıyorsun?

1974 yılında Diyarbakır’da doğdum. İlk, orta ve liseyi aynı kentte okudum. 2000 yılında İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum.

Fotoğrafa ilgin ne zaman başladı? Artık herkesin fotoğraf çektiği, herkesle paylaştığı bir zamanda, sen nasıl bir yol izlemeyi amaçladın farklı olmak için?

Üniversitenin sonlarına doğru fotoğrafla ilgilenmeye başladım. Önceleri tarihi yapıları fotoğraflardım, sonra ilgim fotoğrafın sosyal belgesel alanına evrildi. Tabii bu alanda çok hızlı bir değişim dönüşüm yaşanıyor, insanların kılık kıyafetinden tutalım yaşadığın kente kadar uzanan bir değişim. Yakın tarihte gördüğün şeyler bir anda yok olabiliyor ve biz bunlara ait hiçbir görsel bilgiye ulaşamıyoruz. Mesela yaşadığım kent Diyarbakır’ın Sur ilçesini ele alalım, savaştan sonra büyük bir kısmı yok edildi. Mimari yapıları artık parmakla sayabiliyoruz ya da sokaklardaki mahalle kültürünü... Mahalle yok edilince beraberinde o kültür de yok oldu. İşte bu sebepler, çevremde ilgimi çeken durum ve konuları fotoğraflarla anlatırken belirleyici neden oldu.

İnsanları doğal halleriyle fotoğraflamak kolay değil, Magma’daki fotoğraflarından görüyoruz ki bunu çok iyi başarıyorsun.

İnsanları fotoğraflarken bulunduğum ortamlarda biraz fazla zaman geçiriyorum. Bu da bir müddet sonra benim daha rahat çalışmamı, insanları doğal halleriyle fotoğraflamamı sağlıyor.

Anadolu’dan Hikâyeler 1

Hazırlık süreci, fotoğraf çekmek kadar önemli. Magma’ya konu çalışırken senin hazırlık sürecin nasıl gelişiyor?

Anlatmak istediğim hikâyelerle ilgili okuyor, araştırıyorum. Hele ki konu Turabdin Süryanileri ve Federal Kürdistan Bölgesinde yaşayan Ezidiler üzerine çalışmamdaki gibi farklı inanç gruplarıysa biraz daha özen istiyor. Konuyu ele alırken cemaatin hassasiyetlerini bilmem önemli. Fotoğrafçı ve gazetecilerin yazmış oldukları makale ve kitaplardan da yararlanabiliyorum. Mesela Fikret Otyam Anadolu’yu karış karış gezip fotoğraflamış, yazmış. Bana çok iyi bir kaynak oldu. Ayrıca ele aldığım konunun bir aşamasında gözüne güvendiğim arkadaşlarımla fotoğraflarımı paylaşıyorum. Onlardan gelen eleştiriler projenin görmediğim kısımlarını tamamlamamda büyük kolaylık sağlıyor.

Bir konuyu çıkarmak ne kadar süreni alıyor? Kuşkusuz bu süre biraz da Magma’nın ayırabildiği bütçeyle de ilgili.

Sabit lens kullanıyorum, 35 ve 50 milimetre. Sürekli fotoğraf çekmiyorum ama fotoğraf bakıyorum. Herhangi bir yer için belli zaman dilimi içinde bitirip teslim etmem gereken işlerde zorlanıyorum. Kimi fotoğrafçıların belki birkaç gün içinde yaptığı işi ben birkaç haftada yapabiliyorum. Kendim için fotoğraf çekiyorsam fotoğraflamak için fazla zaman geçirmeye gayret ediyorum.