Türkiye’nin pek çok yerinden koşucular, Adım Adım aracılığıyla katıldıkları koşularla STK (sivil toplum kuruluşu)’ları destekledi; Türkiye’de bağış kültürünün gelişmesini sağladı.

Adım Adım: İyilik Peşinde Koş 1

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Itır Erhart.

Adım Adım oluşumu on yaşında. Bu fikir nasıl ortaya çıktı? On yıllık süreç nasıl geçti?

Adım Adım’ın kurucularından Renay Onur da ben de başka ülkelerde koşarak bağış toplandığını biliyorduk. Renay bireysel olarak ben de ABD’de bir grubun üyesi olarak bu yöntemle bağış toplamıştık. Benzer bir yöntemi Türkiye’de uygulamak isteyen altı arkadaş bir araya geldik ve Türkiye için farklı bir model geliştirdik. Yurtdışındaki örneklerinin aksine Adım Adım bir çatı organizasyon olacak ve koşucularla STK’ları bir araya getirecekti. Bunun için STK’larla bireysel bağışçılara yönelik kampanya yapma, koşucularla iletişim gibi konularda çalıştık. Bir yandan da bireylere hem koşulara hazırlanma hem de bağış toplama konusunda destek vermeye çalıştık. İlk yardımseverlik koşusunu 2008 yılında Runtalya’da yaptık, 48 kişiydik. Geçen her yıl koşucu sayısı da bağışçı sayısı da arttı. Daha çok STK aramıza katıldı. Önce yalnızca bireyler koşuyordu, zamanla kurumsal takımlar da oluşmaya başladı. Bugün yaklaşık üç yüz kurum Adım Adım STK’ları için takım halinde koşuyor.

2008’den bu yana 42 bini aşkın koşucu, 43 sivil toplum kuruluşu için 36 milyondan fazla bağış topladı. Bu başarıyı neye borçlusunuz?

Adım Adım’a geldiğinizde, gönüllü antrenörler eşliğinde doğada spor yapıyorsunuz. Hiç koşmadıysanız bir süre sonra koşmaya başlıyorsunuz. Koşucuysanız daha uzun ya da daha hızlı koşuyorsunuz. Aynı zamanda her türlü sosyal, çevresel sorun için çözüm üreten STK’larla ve onların projeleriyle tanışıyorsunuz. Birini seçip onun için bağış topluyor, projesini tüm çevrenizi anlatıyorsunuz. Sonra binlerce kırmızı tişörtlü koşucuyla birlikte hedef yarışınızı tamamlıyor ve madalyanızı alıyorsunuz. Bu da sizi mutlu ediyor. Sonra bu mutluluk çevrenizdekilere bulaşıyor; bu sene size bağış yapanların bir kısmı seneye kendisi için koşmaya başlıyor. Bir başkası şirketini alıp geliyor... Kısacası, sporun ve yardımseverliğin birleştirici gücü bizi bir arada tutuyor ve her yıl daha çok bireyi, kurumu, bağışçıyı ve STK’yı çekiyor.

Adım Adım: İyilik Peşinde Koş 2

Adım Adım Türkiye’deki bağış kültürüne nasıl katkıda bulundu?

Bugüne kadar 340 bin bireysel bağışçı Adım Adım aracılığıyla bağış yaptı. Onlar, bağışçılığın yalnızca büyük kurumlara ve üst gelir grubundaki bireylere has bir davranış olduğu yargısının kırılmasında büyük katkı sağladılar. Herkesin bağışçı olabileceğini ve miktarı ne olursa olsun, her bağışın etki yaratabileceğini gösterdiler.

Türkiye’de şeffaflık oldukça önemli ve de oldukça tartışmalı bir konu. Adım Adım olarak şeffaflık ilkesini nasıl sağlıyorsunuz?

Adım Adım’a dahil olmayan STK’ların öncelikle Açık Açık’a üye olması gerekiyor. Açık Açık bağışçı haklarını tanıyan, şeffaf ve hesap verebilir STK’ların yer aldığı bir platform. Burada yer almanın şartı da finansal bilgilerini, yönetim kurulu üyelerini, varsa bağımsız denetim raporunu ve etki raporunu kamuya açmak. www.acikacik.org web sitesi üzerinden giriş yapmak mümkün. Açık Açık’ın kurucuları arasında ben ve Renay’ın yanı sıra İbrahim Betil, Nurdan Şahin ve Suzan Bayazıt gibi Türkiye’de sivil toplumun gelişmesi için uzun yıllardır emek veren isimler var.

Sivil toplum kuruluşları koşarak nasıl destekleniyor? Koşucular hangi STK için koşacaklarını nasıl seçiyorlar?

Adım Adım üyesi koşucular IPK (ipk. adimadim.org) üzerinden bir profil sayfası açıyor öncelikle. Sonra desteklemek istediği STK’yı ve projesini seçiyor. Bağış ve bağışçı sayısı hedeflerini belirliyor. Sonra bu sayfanın linkini, bağış çağrısını yaptığı e-mailler ve sosyal medya paylaşımları aracılığıyla çevresine gönderiyor. Siz bu linke gelip bağış yap deyince yaptığınız bağış, doğrudan koşusunu seçtiğiniz STK’ya gidiyor. Siz de sayfanızdan kimin ne kadar bağış yaptığını, hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı takip ediyorsunuz.

Türkiye’de düzenlenen her maratona Adım Adım oluşumu aracılığıyla katılmak mümkün mü?

Adım Adım üyeleri Türkiye’de ve yurtdışında çok sayıda maratona katılıyor. İstanbul Yarı Maratonu’na çok yüksek bir katılım bekliyoruz örneğin. Bağış şu anda yalnızca Vodafone İstanbul Maratonu, Runatolia ve Bozcaada Yarı Maratonu’nda toplanıyor.

Adım Adım: İyilik Peşinde Koş 3

Herkes katılabiliyor mu? Yani yaş, sağlık durumu gibi kriterleriniz var mı?

7 yaşında koşucularımız da var; 92 yaşındaki Safder Baba diye anılan Safder Kartoğlu da... Koşu bence insanın doğasında var. Önemli olan insanın bedenini dinlemesi, yaşına, sağlık durumuna uygun antrenmanı yapması ve tabii doktor kontrollerini ihmal etmemesi.

Peki, iyilik peşinde koşmak için neler yapmak gerekiyor?

IPK’da bir profil sayfası açın, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin, antrenmanlarımıza gelin. Daha önce hiç koşmadıysanız Adım Adım Çaylaklar grubuna üye olun. Bunun için caylaklar@adimadim.org adresine bir mail atmanız ya da grubu Facebook üzerinden takip etmeniz yeterli.

Bundan sonraki hedefleriniz, yeni projeleriniz nelerdir?

Hem koşucu, hem bağışçı, hem STK sayıların artması, bireysel bağışçılığın daha da gelişmesi ve modelimizin kopyalanması. Henüz spor yoluyla bağış toplanmayan ülkelerde Adım Adım modeliyle yardımseverlik koşularının başlaması hedeflerimiz arasında.