Temeli 12 yıl önce atılan ve “Türkiye’nin en yüksek kulesi” olması amacıyla yapılan Keçiören’deki Cumhuriyet Kulesi ile ilgili imar değişikliği Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Kule, imara aykırı olduğu için kaçak yapı olarak görünüyordu. Bunun üzerine Keçiören Belediyesi bir imar değişikliği projesi hazırladı ve projeyi Ankara Büyük Şehir Belediye Meclisi’ne gönderdi. Ancak meclisin İmar ve Bayındırlık Komisyonu, im

Hürriyet’in haberine göre Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, imar değişikliğinin reddedilmesi üzerine bir açıklama yaptı. Ak, açıklamada kulenin yıkılmaması için son yasal hamlenin imar değişikliği olduğunu belirtti. Ak, “Ortada zaten büyük bir israf ve görüntü kirliliği vardı. Mecbur kaldığımız bu yıkımla ilçedeki tek büyük görüntü kirliliğinden ve israfın daha da artmasından kurtulmuş olacağız. Zararın neresinden dönülürse kardır” dedi.

Cumhuriyet Kulesi’nin 175 metre uzunluğunda, içerisinde alışveriş merkezi, restoran, kafe, nikâh salonu, sergi salonu, müze, açık ve kapalı seyir terasları gibi imkânların olması planlanıyordu Zirvesinde ise uzay platformu ve teleskoplarla gözetleme kulesi yer alması düşünülüyordu. Keçiören’deki Atatürk Botanik Bahçesi’nden kuleye yaklaşık 1680 metre uzunluğunda bir teleferik projesi de yapılacağı belirlenen projede kulenin bir katı ise Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında geçen Ankara Savaşı’nı anlatan heykellere ayrılacaktı.

Cumhuriyet Kulesi’nin 12 yıllık hikâyesi
Cumhuriyet Kulesi’nin hüsranla biten serüveninde şunlar yaşandı:

Dönemin AK Partili Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok projeyi, “Türkiye’nin en yüksek kulesi Atakule’ye rakip olacak bir Cumhuriyet Kulesi yapacağız” sözleriyle tanıttı.

2003 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, kulenin temelini attı. İnşaat, müteahhit firmanın zarar ettiği gerekçesiyle 2003-2008 arasında birkaç kez durma noktasına geldi.

Atakule’nin de mimarı olan Ragıp Buluç’un mimarlığını yaptığı, temelinde 500 ton demir kullanılan kulenin yapımına 2008 yılında yeniden hız verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2008’de Keçiören Belediyesi’ne yönelik şu gerekçelerle dava açtı: “Dava konusu alana ilişkin olarak herhangi bir plan değişikliği yapılmadığı, bahse konu olan parselin onaylı imar planındaki kullanımının güçsüzler yurdu olduğu ve kule inşaatının mevcut imar planına aykırı olarak yapıldığı, söz konusu kulenin hava mania planları açısından da değerlendirmesi gerektiği ve bu konuda gerekli izinlerin alınmadığı…”

10’uncu İdare Mahkemesi, Büyükşehir’in açtığı dava sonucunda kulenin ruhsatını 2009’da iptal etti.

144’üncü metredeyken durdurulan kule hakkında verilen karar, Keçiören Belediyesi’nce temyize götürüldü.

Cumhuriyet Kulesi, mania engelini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı yeni mania planıyla aştı.

Ancak bu kez Danıştay 6’ncı Dairesi, kulenin ruhsat iptali kararını, ‘imara aykırı’ olduğu gerekçesiyle onayladı ve imar plansız kalan kulenin yıkılması kesinleşti.

Kararın ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Kulenin yapımına karar veren ilgililer hakkında tazminat davası açılmalı” derken, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Karara uyup yıkacağız” dedi.

Altınok’tan referandum önerisi
Projeyi başlatan eski Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ise, “Kuleyi yıkmak cinayet demek. Referandum yapılsın, kulenin geleceğine Keçiörenliler karar versin” önerisini getirdi.

Danıştay’ın yıkım kararının ardından Keçiören Belediyesi, Cumhuriyet Kulesi’nin bitirilmesi yönünde bir adım attı. İmara aykırı bir şekilde bekleyen kule için Keçiören Belediye Meclisi’nde onaylanan imar plan değişikliği 2014’ün aralık ayında Ankara Büyükşehir’e gönderildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Keçiören’in hazırladığı imar plan değişikliğini “planlama ilke ve esaslarına aykırı” olduğu gerekçesiyle AKP’li üyelerin oylarıyla reddetti. Kararla birlikte plansız kalan Cumhuriyet Kulesi’nin yıkımı da kesinleşti.

Kaynak: Sendika.org