Buğday Derneği’nin üniversitelerdeki ekolojik bahçeleri ülke çapında çoğalıyor. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin başlattığı Doğa Dostu Kent Bahçeleri - Tohumlar Kampüse projesi bir yılını doldurdu.

Projenin ilk ayağı olan Tohumlar Kampüse Kampanyası ile Buğday Derneği, dokuz devlet üniversitesinin kampüsünde bahçe ve kompost kurulması, ekolojik yaşama giriş ve ekolojik topluluk oluşturulmasıyla ilgili eğitimler verdi. Proje için finansal destek Adım Adım Oluşumu ile yapılan ortak çalışma, Uluslararası Antalya Maratonu ve Vodafone İstanbul Maratonu’nda toplanan bağışlarla gerçekleşti. Doğa dostu kent bahçelerine kavuşan kampüsler; Mersin Üniversitesi, Adana Çukurova Üniversitesi, İTÜ Taşkışla, ODTÜ, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi oldu.

Kampüs bostanlarının hepsinde kışlık tohumların ve fidelerin ekimi yapıldı, kompost uygulamaları devam ediyor, seralar kuruluyor, su hasadı için çeşitli yöntemler deneniyor. Bostanlar, sosyalleşmek ve bir araya gelmek için de değerlendiriliyor.

Doğa Dostu Kent Bahçeleri projesi, Buğday Derneği’nin, Tohum Takas Ağı (TaTuTa) gibi hayata geçmiş projelerinin yarattığı değerleri kullanarak ekolojik temelli eğitim, bahçecilik ve topluluk oluşturma amacı taşıyor. Projenin, sonraki yıllarda muhtarlar ve belediyeler, Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yapılarak da ilköğretim ve lise okullarında uygulanması hedefleniyor.