Adım Adım Oluşumu ile yapılan ortak çalışma ile 1 Mart 2015 tarihinde Antalya Maratonu Runatolia' da toplanan bağışlarla, 4 Devlet Üniversitesi Kampüs Bostanlarına kavuştu. Buğday Derneği proje kapsamında verdiği “Ekolojik Yaşama Giriş Eğitimi” ile gıdadan ulaşıma, enerji kullanımından tüketim alışkanlıklarına birçok alanda tüketici olmaktan “türetici” olmaya giden yolu anlattı. İyi bilginin yayılması ve çoğaltılması içinse, proje sonunda, bir bahçecilik kitabı ve video hazırlıyorlar. Nisan ayında kurulumları tamamlanan Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ Taşkışla Kampüs bahçeleri/bostanları, yaz ayları boyunca göreceli öğrenci eksikliğine rağmen yaşatıldılar ve ürünlerle birlikte, tohumdan tohuma döngüyü tamamladılar.

Kampüs bostanları, oluşan gıda toplulukları ile daha da renklenerek büyüyor, gelişiyor. Hemen hemen hepsinde kışlık tohumların ve fidelerin ekimi yapıldı, kompost uygulamaları devam ediyor, seralar kuruluyor, su hasadı için yöntemler deneniyor. Bostanlar ayrıca sosyalleşmek ve bir araya gelmek için de kullanılıyor; film gösterimleri, söyleşiler ve yapılan etkinliklerle her geçen gün kalabalıklaşıyor.

15 Kasım 2015’te koşulan Vodafone 37. İstanbul Maratonu’nda Doğa Dostu Kent Bahçeleri- Tohumlar Kampüse projesi için 60’dan fazla Adım Adım koşucusu koştu. 299 bağışçıdan gelen para projeye aktarıldı. Bu bütçeyle dört yeni üniversiteyi (İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi) daha projeye katarak kampüslerdeki kent bahçelerinin sayısını 8'e çıkartılıyor.

Kampanya bitti ancak bağışlarınızla tohumların daha çok kampüse yayılması için destek olabilirsiniz; http://www.bugday.org/portal/Bagis.php

 

Kaynak: Buğday Derneği