Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ölçümlerine göre, Türkiye’de en kirli havaya sahip yerleşim bölgesi Edirne’nin Keşan İlçesi olarak belirlendi. Ölçümlere göre, Türkiye’nin en kirli havasına sahip olan Edirne’nin Keşan ilçesindeki durumu değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ilçede sağlık alarmı verilmesi gerektiğini söyledi. “Edirne Keşan’da kükürt dioksit (SO2) şuan 2746 ug/m3” diyen Kadıoğlu, “Türkiye hava kalitesi yönetmeliğine göre 1101’den sonra sağlık alarmı verilmesi gerek” dedi. İlçede oturanlar yoğun kükürt gazı nedeniyle nefes almakta bile güçlük çekiyor.

Yakıt olarak linyit kömürünün kullanıldığı ilçede özellikle akşam saatlerinde aynı anda yakılan kalorifer ve sobalar nedeniyle kente adeta sis çökerken, bu ilçede oturanlar yoğun kükürt gazı nedeniyle nefes almakta bile güçlük çekiyor. İlçede hava kirliliği nedeniyle solunum yetmezliğine bağlı hastalıklarda ise artış gözleniyor. Mikdat Kadıoğlu, Twitter hesabından Keşan’daki hava kirliliği ölçüm değerlerini paylaşarak, “Edirne Keşan’da kükürt dioksit (SO2) şuan 2746 ug/m3! Bu inanılmaz yüksek bir rakam. ABD’de alarm sınırı 300 !!!, Keşan’da SO2 seviyesi 2746, Türkiye hava kalitesi yönetmeliğine göre 1101’den sonra sağlık alarmı verilmesi gerek” yorumlarında bulundu. 

Kontroller Yavaş Yapılıyor

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Keşan Temsilcisi Tanju Şapçı, Keşan’da hava kirliliğinin başlıca nedeninin kalitesiz kömür ve yakıcıların kurallara uymaması olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bölgemize kışın geç gelmesi kontrollerin yavaş yapılmasına neden oldu. Geçen sene de hava kirliliği bu seviyelerdeyken belediye ile odamızın yapmış olduğu kontroller sayesinde hava kirliliğini belli bir düzeye çekmiştik. Şu anda hava kirliliği oranı 2 bin 700 mikrogram/m3 seviyesinde.. Kirlilik oranını düşürmeye çalışıyoruz’’ dedi.

 

Kaynak: Birgün