Türkiye’nin tek geleneksel kürek sporcusu Hüseyin Ürkmez, 17 Ağustos Depremi’ni hatırlatmak için tek başına Marmara Denizi’nin tamamını kürek çekerek geçecek. 17 yıl önce yaşanan doğal afetin aldığı hayatların çabuk unutulduğunu vurgulayan Ürkmez, 16 gün boyunca kürek çekerek depremin merkez üssü Gölcük’e varacak. İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Bursa, Yalova ve Kocaeli kıyılarında kürek çekmeyi planlayan Ürkmez; “İnsanlar günlerce aç ve susuz enkaz altında yardım bekledi. Onların acısını biraz olsun paylaşmak istiyorum” dedi. Kadıköy Belediye Başkan Yardımcıları uğurladı.

Daha önce kürek çekerek Türkiye’nin tüm kıyılarını dolaşan, İtalya ve Yunanistan’ın da aralarında olduğu 7 ülkeye kürekle giden Hüseyin Ürkmez bu kez Marmara Depremi için harekete geçti. 3,5 metre boyunda ki ahşap sandalıyla Kadıköy Moda İskelesi önünden yola çıkan 53 yaşındaki Ürkmez kıyılarda kuracağı çadır kampında geceyi geçireceğini ve günde ortalama 20-25 mil kürek çekeceğini belirtti. Aynı sandalla geçen yıl nükleer santralleri protesto etmek Hopa’dan Gelibolu’ya kadar kürek çektiğini söyleyen Ürkmez, Marmara’da ise Kapıdağ Yarımadası’nda ters akıntının kendisini zorlayacağını belirtti. Ürkmez, “Güney Marmara’da Bandırma ve Armutlu arasında zorlanacağım. Şiddetli rüzgarda çıkarsa bu rotayı sadece gece yol almayı deneyeceğim. Tüm zorluklarına katlanarak Gölcük’e varacağım. Önemli olan depremin yıkıcı etkisini bir kez daha hatırlatmam” dedi. Neta Havuz’un desteğiyle yola çıkan Ürkmez, yaklaşık 400 deniz mili (yaklaşık 800 km) kürek çekecek.

Ürkmez, açlık, susuzluk ve uykusuzluk gibi sorunları düşünmediğini belirtirken, “Deprem sırasında insanlar günlerce kurtarılmayı aç, susuz bekledi. Benim kısa süre katlanmam kolay. Eğer depremi her zaman gündemde tutarsak ve yıkıcı etkisine önlemler alırsak mücadele edebiliriz. Kürekle Marmara Denizi’ni dolaşarak 16 yıl sonra depremi hatırlatmak istedim” diye konuştu.

Kadıköy belediye Başkan Yardımcısı Onur Temurlenk ise, “İlçemizin sakini olan Hüseyin Ürkmez’in kürekle sosyal sorunlara dikkat çekmek için gösterdiği çabayı tekdir ediyouz ve destekliyoruz” dedi.