Acımasız müteahhitlerin elinde her gün biraz daha yok olan Anadolu’nun tarihi yolları, her geçen gün yerini asfalt yollara bırakan patikalar, madenlerle delik deşik edilen Toroslar için; bu topraklara nefesi değmiş, kayalarda sesleri yankılanmış, derelerde yunmuş Isaurialıların, Homonadların hatıralarını yad etmek için yürüyecekler.

MÖ 6’da Romalılar tarafından yapımına başlanan Via Sebaste’nin ayakta kalan bölümleri korunmayı ve gelecek kuşaklara aktarılmayı fazlasıyla hak ediyor. Burası binlerce yıldır Alanya ve Side sahillerinden Isauria’ya zeytinyağı taşınan dönüşte de tuz yüklü kervanların sahillere döndüğü Tuz Yolu’dur aynı zamanda. Gemi yapımında kullanılan sedir ağaçlarının sahillere taşındığı Sedir Yolu’dur. Kara insanı olmalarına karşın deniz korsancılığında mahir olan Isaurialıların korsanlık için sahillere gidip geldikleri Korsan Yolu’dur.

Yol, daha önce de sosyal medyada Tuz Yolu veya Via Sebaste adı ile duyurulmuştu. Türkiye’nin bu yeni trekking rotası, taş döşeli antik yollarıyla çok özeldir. Tamamına yakını antik yol üzerinde ilerler. Yol üzerindeki sarnıçlar, taş döşeli yollar, han yıkıntıları, kuyular, kemerli köprüler, gerçek bir tarihi yolun kanıtlarıdır. Isauria Yolu trekking rotası, Torosların kuzey eteklerindeki Konya’ya bağlı Bozkır ilçe merkezinden başlayıp Antalya, Akseki ve Gündoğmuş ilçelerinden, Manavgat yaylalarından geçiyor. Yol, 11 günlük. Toplamda 174 kilometre. Isauria içindeki diğer yol ağları da bu yıl içinde bitmiş olacak. Bu yürüyüşte yolun ilk dört günlük bölümü yürünecek.

Üç gece dört gün sürecek olan Isauria Yolu yürüyüşü, Konya Büyükşehir Belediyesi desteği ile yapılacak. Yürüyüşü, Isauria ülkesinin eski başkenti Isauriavetus’tan (Bozkır-Konya) başlayacak olup dördüncü günün sonunda Marla (Akseki-Antalya) ilçe merkezinde bitirilecek. Etkinlik, ücretsiz olarak tüm tarih meraklıları, doğa severleri ve yürüyüşçülerin katılımına açık.

#viasebasteyesadakat

Yürüyüş Tarihi: 19-22 Mayıs 2022

Buluşma Yeri ve Saati: Konya Otogar

Ayrıntılar: www.yollardelisi.com