İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilmiş, İtalya’nın gecekondu mahallelerinin arasında yer alan Roma’nın Tor Marancia semtinin sosyal konutları, sanatçıların desteğiyle bir açık hava müzesine dönüştü. 2015 yılında hayata geçirilen Büyük Şehir Hayatı (Big City Life) isimli proje, semti kültürel olarak zenginleştirmek ve güzelleştirmek için yirmi yerli ve yabancı sokak sanatçısını bölgenin sakinleriyle buluşturdu.

Kentsel dönüşümü halkı dahil ederek destekleyen bu katılımcı sokak sanatı projesi, bölgenin beş yüzden fazla sakinini okul, dernek ve on farklı ülkeden gelen sanatçılarla bir araya getirerek bir açık hava müzesi oluşturdu. Proje bir hektardan küçük bir alanda yoğunlaşmış, dünyanın ilk en büyük modern sanat sergisi olarak kayıtlara geçti. Büyük Şehir Hayatı’nda sanatçılar Tor Marancia semtindeki binaların duvarını şahesere dönüştürdü. Bölgedeki tüm duvar resimleri, halkla sanatçıların arasındaki alışverişin eseri: On bir binanın cephesinde yirmi adet (10x16 metre boyutunda) devasa duvar resmi bulunuyor.

Proje kültürel ve sosyal gelişime odaklansa da diğer Avrupa şehirlerinde karşılaşıldığı gibi daha az tanınmış bölgelerdeki turizmi canlandırmayı da amaçlıyor. Turistlerin Roma’nın sadece mimari ve tarihi mirasını görmenin ötesinde, modern sanat ruhuna da şahitlik etmesi amaçlanmakta. Kent sanatı burada sadece bir bölgeyi kalkındırmıyor, aynı zamanda sosyal ve kültürel yapıyı şehrin tüm enerjisiyle birleştirerek kuvvetlendiriyor.

Açık hava sanat müzesini gezen İtalyan sanat öğrencisi Francesca Ercolani, sergi hakkında şunları söyledi: “Bu serginin Tor Marancia’da yaşayanlar için önemi aşikâr. Şehrin bu bölgesi bu proje sayesinde şehrin gerçekten bir parçası oldu. Önceden bu bölge tanınmıyordu, bölge halkı kendini yaşadığı şehre yabancı, dışlanmış hissediyordu. Şimdi öyle değil. Artık bölgenin turistik önemi var. İnsanlar o semti, evleri ziyaret etmeye geliyor. Öncesinde bölge sakinleri yaşadıkları yeri sevmiyor, ruhsuz buluyorlardı. Binalar renksizdi. Şimdi her binanın bir rengi, mesajı var. Yaşayanlar mutlu.”

999Contemporary tarafından tasarlanan projenin organizasyonu Francesca Mezzano’ya ait. Küratörlerse Stefano S. Antonelli ile Gianluca Marziani. Çağrılan sanatçılar arasında Seth, Jaz, Gaia, Philippe Baudelocque, Mr Klevra, Alberonero, Danilo Bucchi, Domenico Romeo, Satone, Lek ve Sowat, Moneyless, Clemens Behr, Reka, Jerico, Matteo Basilé, Diamond ve Pantonio var.