Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kurulan Fotoğraf Makinesi Müzesi, Türkiye’nin alanında en büyük müzesi olma iddiasıyla 30 Eylül 2017 tarihinde ziyaretçilere kapılarını açtı. Müzenin bağışçısı Malatyalı koleksiyoner Baki Tamer Selçuk ile yaptığımız görüşmelerde müzede sergilediği 1.965 adet (yeni satın almalarla sayı her geçen gün artıyor) fotoğraf makinesini detaylı araştırmalar sonucunda otuz yılda toplamış olduğunu öğrendik. Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından Sanat Sokağı’nda iki katlı ahşap bir ev düzenlenerek müzeye dönüştürülmüş, içinde körüklüden reflekse, gelenekselden dijitale her türlü fotoğraf makinesi sergilenmek üzere ziyarete açılmış.

İstanbul Teknik Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği’nde son sınıftayken İzmit’te elektronik eşya tamirciliği yapmak üzere işyeri açan Baki Tamer Selçuk, aynı zamanda fotoğraf çekmeye ve fotoğraf makineleri tamirine de başlamış. 1988 yılının sonlarına doğru komşusunun fotoğraf makinesini tamir etmesinin ardından, kendisine verdiği Zeiss Ikon marka fotoğraf makinesiyle koleksiyonerliğe ilk adımını atmış. Koleksiyondaki sayı artıkça özel parçalar aramaya başlayan Selçuk, fotoğraf makinelerinin yanı sıra 3.500 civarında da aksesuar ve sarf malzeme de toplamış.

Fotoğraf Makinesinin Serüveni 1

Müze iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde toplam 3.500 civarı aksesuar ve fotoğrafçılıkta kullanılan sarf malzemeleri sergilenirken; ikinci bölümde 40 ayrı segmentte toplam 1.965 adet fotoğraf makinesi ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Müzedeki en eski makine, 1876 yılına ait.

Birbirinden değerli fotoğraf makine ve aksesuarının kültürel ve sosyal anlamda değer bulması ve bunun yeni nesillere aktarılması için her koleksiyoner gibi bir müze hayali kurmaya başlayan Selçuk, bu hayalini gerçekleştirmek için ona fırsat sunan Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne tüm koleksiyonunu devretmiş.

Fotoğraf makinelerinin tüm gelişim ve değişim serüveninin görülebileceği müzede Selçuk, bu değerli koleksiyonu kırk segmente ayırarak bir sergileme düzeni geliştirilmiş; körüklü, kutu, alüminit, TLR, büyük format, orta format, SLR, APS format fotoğraf makineleri; küçük boy casus, panoramik, stereoskopik, sualtı, tıbbi çekimler gibi özel amaçlar ve çocuklar, basın fotoğrafçıları gibi özel meslek ve yaş grupları için üretilen makineler; nadir bulunan altın kaplama fotoğraf makineleri; ayrıca 8 ve 16 milimetre kameralar, projeksiyonlar, monitörler, sinema göstericileri burada kısaca sayabildiklerimizdir.

Müzenin hayata geçirilmesinde tamir ve bakım gibi teknik anlamdaki birikim ve tecrübesiyle de destek veren Baki Tamer Selçuk, müzenin tüm aksesuar ve makinelerinin çalışır durumda sergiye çıkarıldığını ifade ediyor. En eskisi 1876, en yenisi ise 2010 yılına ait fotoğraf makineleri arasındaki en değerli parçanın, Karakaş Kardeşlere ait 1895 model ahşap fotoğraf makinesi olduğunu belirtmiştir.

Fotoğraf sanatçıları, profesyonel fotoğrafçılar ve çok sayıda fotoğraf meraklısının ilgisini çeken müzede, tarihe tanıklık eden çalışır durumda yüzlerce makine ve aksesuarın yanı sıra film yıkama ve kart baskı laboratuvarı da yer almaktadır. Nostaljik mini bir sinema salonuyla Malatya Hatırası köşesinin de bulunduğu müze ücretsiz gezilebilir.