Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yeni bir yürüyüş rotası açıldı. Mysia Yolları adı verilen rota, Gümüştepe’den (Misi) Gölyazı’ya kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Nilüfer Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hayata geçirilen Mysia Yolları, birbiriyle bağlantılı 35 doğa yürüyüşü, 6 bisiklet ve 4 atlı doğa yürüyüşü parkurunu; yamaç paraşütü, kamp ve karavan alanlarını barındırıyor. Nilüfer’in dağ köylerini de kapsayan rota, ara parkurlarla birlikte toplam 310 kilometrelik bir ağa sahip. Nilüfer Belediyesi’nin yaklaşık bir yıl süren çalışmaları sonucunda oluşturulan parkurda yürüyüşçülerin güvenliği için uluslararası standartlara uygun işaretler, yönlendirme levhaları ve QR kod uygulamaları gibi imkânlar da sunuluyor.

Mysia Yolları’nın açılışı 17 Nisan 2016 tarihinde Misi Köyü’nde yapılan tanıtım yürüyüşüyle gerçekleşti. Nilüfer Belediyesi, açılış günü için özel bir parkur hazırladı. Bu deneyimi yaşamak isteyen doğaseverler, Misi Köyü’nde buluştu ve buradan Dağyenice sırtlarına doğru çıkarak toplam 8 kilometrelik parkuru yürüdü.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yaptığı açılış konuşmasında yaşadığı çevreyi tanımak isteyen herkesi Mysia Yolları’nı deneyimlemeye davet etti. Bu projeyi, doğanın tadını ona saygı duyarak çıkarmak isteyen doğaseverler için oluşturduklarını anlatan Bozbey şunları söyledi: “Parkur rotaları içinde taş ve mermer ocaklarını göreceksiniz. Bunların çoğu, ne yazık ki doğaseverler bu bölgeleri keşfetmeden önce buralarda tesisler kurdu. Yasal düzenlemelerdeki eksiklikler ve kolayca alınabilen ruhsatlar sayesinde yenileri de kurulmaya devam ediyor.”