Kastamonu’nun Daday ilçesi bir yaşam ve tatil kasabasına dönüşüyor. Eşsiz konakları, tarihi değerleri, bozulmamış doğal çevresi, yavaşlığını ve sakinliğini koruyan yaşam ortamıyla ziyaretçilerini Anadolu’nun düşsel zamanlarına götürüyor.

Daday, en eskisi 400 yıllık, her biri mimari bakımdan şaheser onlarca konağıyla dikkat çekiyor. Konakların çoğu halen kullanılıyor. Daday’a 5 kilometre uzaklıkta, 1632 tarihine kayıtlı Balabanlı Konağı, Hükümet Konağı, Seyidi Beyoğlu Konağı ve İksir Aydın’ın muazzam bir restorasyonla turizme kazandırdığı İksir Hanım Konağı, ilçenin bir zamanlar yaşadığı renkli ve görkemli geçmişe ışık tutuyor. İksir Aydın, konakların hem mimari özellikleri hem de yaşama kattığı değer açısından eşsiz olduğunu belirtiyor. Konakların özellikle kapı, tavan ve dolaplarında bulunan muhteşem ahşap işçiliği, iç mekânın yüzlerce yıl sürüp gelen hayatın akışına göre düzenlenmiş olması en özgün tarafı. Bu konaklarda misafir olan insan kendini otel müşterisi değil, doğasını ve geleneğini korumuş bir hayatın öznesi gibi hissediyor. Osmanlı devrinde önemli bir at yetiştiriciliği merkezi olan Daday, İksir Hanım’ın girişimiyle kurulan binicilik okulu ve at çiftliğiyle de geçmişini arıyor.

Daday’ın turizm açısından bir başka önemli özelliği de kuşkusuz yılın her döneminde gezginlere zengin seçenekler sunabilecek olanaklara sahip olması. Daday Çayı’nın yardığı bir vadide kurulu ilçe, ormanlarla kaplı dağlarla çevrili. Ayak basılmamış kanyonlar, vadiler, mağaralar, ormanın kalbine yönelen yürüyüş ve bisiklet parkurları, tırmanış rotaları ve çoğu doğal kayak pistleriyle bir doğa sporları merkezi.