Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri, Özcan Ertek, Fulya Uçanok, Ömer Sarıgedik, Zeynep Ayşe Hatipoğlu ve Passepartout Duo’nun Salt Beyoğlu’ndaki Kış Bahçesi’nde art arda yer alacak bir dizi ses enstalasyonundan oluşuyor. Program, adını elektronik müziğin öncülerinden Mort Garson’ın bitkilere ithaf ettiği Mother Earth’s Plantasia (1976) albümünden alıyor.


Ses Enstalasyonu 1

Kış Bahçesi, Salt Beyoğlu, Fotoğraf: Mustafa Hazneci

Garson’ın, bitkilerin gelişiminde müzik ve ses dalgalarının etkisini irdeleyen The Secret Life of Plants [Bitkilerin Gizli Yaşamı] (1973) kitabından etkilenerek hazırladığı albüm, Los Angeles’taki Mother Earth isimli çiçek dükkânında “bitkilerin dinlemesi için” kaydedilir ve dükkândan çiçek alanlara hediye edilir. Sentezleyici ile elektronik sesleri yenilikçi biçimlerde kullanan bu çalışmadan esinlenen seri, Kış Bahçesi’ndeki bitkiler ile ses ve müzik üzerinden ilişki kuran üretimleri bir araya getiriyor.


Ses Enstalasyonu 2

Yapay zekâ tarafından üretilen görsel, Özcan Ertek’in izniyle

Serinin ilk enstalasyonu Yeşilin Sesi, 5 Haziran-28 Temmuz tarihlerinde Kış Bahçesi’nde yer alacak. Üretiminde insan-makine-doğa ilişkilerini irdeleyen müzisyen ve sanatçı Özcan Ertek’in mekâna özgü olarak kurguladığı enstalasyon, Kış Bahçesi’nin cam yüzeylerine yerleştirilmiş ses düzeneklerinden oluşuyor. Cam yüzeyler titreşimli bir zar, mekân ise sesi yayan bir hoparlör işlevi görüyor. Mekânı çevreleyen ses kompozisyonları, bahçedeki bitkiler için “büyüme etkisi” yaratmayı amaçlıyor.

Ses Enstalasyonu 3

Kış Bahçesi, Salt Beyoğlu, Fotoğraf: Mustafa Hazneci

Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri, L’Internationale‘nin Museum of the Commons [Müşterekler Müzesi] projesi kapsamında ve EK BİÇ YE İÇ desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Mekâna özgü olarak kurgulanan enstalasyonlar, 5 Haziran 2024–6 Nisan 2025 tarihlerinde beş ayrı programda sunulacak.

Ayrıntılı bilgi için: https://saltonline.org/tr/2740