Bu sene yedincisi düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) bugün başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle bifedonline.org üzerinden online gerçekleşen festival 8 Kasım’a dek sürecek. Sanatseverler hafta boyunca tüm finalist filmlere ve panorama filmlerine platform ve YouTube kanalı üzerinden ulaşabilecekler. Yönetmenlerle online yapılan röportajlar ve panellerin tarihleri de BIFED’in sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılacak.

Festivale bu yıl Türkiye, İtalya, Fas, Katar, Birleşik Devletler, Hindistan, Fransa, Çekya, Almanya, İsviçre, Letonya, Norveç, Litvanya, Birleşik Krallık, Avusturya ve Meksika’dan filmler katılıyor. “Savunucuları Savunun” sloganıyla düzenlenen festivalde 15 finalist hafta boyunca jüri karşısında olacak.

Belgesellerle ilgili tüm bilgilere buradan, BİFED ekibinin yaptığı tüm canlı yayın ve röportajlara buradan ulaşabilirsiniz.

BIFED 2020 – Finalistler

1. Aether, Rûken Tekeş, Türkiye/İtalya, 81’, 2019

2. Amussu, Nadir Bouhmouch, Fas/Katar Devleti, 99’, 2019

3. Artifishal, Josh Murphy, ABD, 75’, 2019

4. Daima Yavaş Yeşil, Christoph Pohl, Hindistan, 56’, 2019

5. Yeşil Kan, Arthur Bouvart, Jules Giraudat, & Alexis Marant, Fransa, 90’, 2019

6. Tasa, Andrea Culková, Çek Cum., 92’, 2020

7. Kuzey Ormanları, Julia Lazarus, Türkiye/Almanya, 73’, 2020

8. Tutku - İsyan ve Teslimiyet Arasında, Christian Labhart, İsviçre, 80’, 2019

9. Kaşık, Laila Pakalnina, Letonya/Norveç/Litvanya,66’, 2019

10. Atom: Bir Aşk Macerası, Vicki Lesley, Birleşik Krallık, 90’, 2019

11. Günler ve Yıl, Othmar Schmiderer, Avusturya, 87’, 2018

12. Ateş, Katharina Weingartner, Avusturya/Almanya, 99’, 2019

13. Kırmızı Çizgi - Hambach Ormanı'nda Direniş, Karin de Miguel Wessendorf, Almanya, 115’, 2019

14. Titixe, Tania Hernández Velasco, Meksika, 63’, 2018 

15. DSÖ'yeGüven, Lilian Franck, Almanya/Avusturya, 85’, 2017

BIFED 2020 Panorama

1. Mercan Kadın, Priya Thuvassery, Hindistan, 52’, 2019

2. Faire-part, Anne Reijniers, Paul Shemisi, Rob Jacobs & Nizar Saleh, Belçika/Kongo Cum., 58’, 2019

3. Amazon’u Otlatmak, Marcio Isensee e Sá, Brezilya, 49’, 2018

4. Yeşil Altın, Nicky Milne, Şile/ABD, 26', 2019

5. Özodunu, Stefano Petroni, Brezilya/İtalya/Kolombia/Meksika, 62’, 2020

6. Evde Yetişen, Barend Hazeleger, Belçika/Hollanda, 53’, 2019

7. Kuzey, Leslie Lagier, Fransa, 48’, 2019

8. Çağırdığım Ruhlar, Chiara Sambuchi, Almanya/İtalya, 60’, 2019

9. Çernobil'i İzlemek: Kıyametin Ardından Keşif, Iara Lee, Ukrayna/ABD/Bulgaristan/Slovakya, 58’, 2020

10. Şarap, Dünya ve Biz, Antonio Lobo Daza, İspanya, 93’, 2019

11. Güneş Ölene Dek, Claudio Carbone, Portekiz, 75’, 2019

12. Duvarlarla Çevrili Yurttaş, Sameer Qumsiyeh, Filistin, 79’, 2019

13. Peki Ya Geleceğimiz, Cláudio Cruz & Jaime Leigh Gianopoulos, Kanada, 24', 2020

BIFED 2020 Türkiye Panorama

1. Anadolu'nun Meşe Ormanları, Bulut Renas Kaçan, Türkiye, 19’, 2020

2. Beyaz Altın, Ali Cem Şimşek, Faruk Emin Kaba, Sezai Mert Sak, Türkiye, 9’, 2020

3. Çan: Bir Termik Kasabası, Mert Harmandar, Türkiye, 17’, 2020

4. Efe Dayı, Harun Akça, Türkiye, 18’, 2019

5. Ege'nin Son Baharı, Onur Erkin, Türkiye, 23’, 2019

6. İda'nın Bekçileri, Tolga Barman, Türkiye, 23’, 2019

7. Jeotermal Yetti Gari, Murat Yüksel, Türkiye, 20’, 2020

8. Kanalı Beklerken, Yasin Serindere, Türkiye, 36’, 2020

9. Rant Uğruna, Nejla Osseiran, Türkiye, 6’, 2020

10. Roma Bostanı, Nesime Karateke, Türkiye, 28’,2020

11. Sınırların Ötesinde, Eylem Şen, Türkiye, 33’, 2019