Türk Balıkadamlar kulübü öncülüğünde bu yıl ulusal olarak 22. ve uluslararası olarak 15. kez düzenlenecek olan Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali 04-13 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu yıl ki festival geçtiğimiz yıl içinde kaybettiğimiz ve sualtı ve doğa konusunda çok önemli çalışmalara imza atan Gökhan Türe’ye ithaf edildi. Festivalde uluslararası kişi ve kuruluşların yanı sıra kamu kuruluşları, belediyeler, üniversiteler ve deniz ve çevreye ilişkin çeşitli sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde geniş katılım gerçekleşmesi planlanıyor.

10 gün sürecek festival boyunca sualtının gizemli ve renkli dünyasına ilişkin sergiler, gösteriler, belgesel ve kurmaca film gösterimleri, yarışmalar, paneller, söyleşiler, seminerler, atölye çalışmaları, kitap imza, ustaya saygı ve anma geceleri gibi bilimsel, sanatsal ve sportif olarak farklı etkinlikler düzenlenecek.

 

Gökhan Türe

Marmara Uluslararası Görüntüleme Festivali bu yıl, Türkiye'de doğa koruma mücadelesinin öncülerinden biri olan Gökhan Türe'ye ithaf edildi. Özellikle 1984-1987 arasında Dalyan'da deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarının korunmasına yönelik ilk girişimlerin gizli kahramanlarından biri olan Gökhan Türe, dalış rehberliği ve sualtı fotoğrafçılığının yanı sıra doğa sporları konusunda da çalışmalar yürütmüştür.

ODTÜ'deki öğrencilik yıllarında 1985'te "ODTÜ Sualtı Araştırmaları Topluluğu"nun fikir babası ve "ODTÜ SAT" kurucularından biri olan Türe, ülkemizde sualtı araştırmaları konusunda pek çok dernek ve projenin oluşumuna da öncülük etmiştir. Bunlar arasında Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), Batık Araştırma Grubu (BAG), Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG), Sualtı Arkeolojisi Araştırma Grubu (SAAG), Mağara Dalışı ve Araştırmaları Grubu (MADAG) ve Likya Kuş Gözlem Topluluğu (LİKKUŞ) gibi oluşumlar sayılabilir.

 

Ayrıntılı bilgi için: marmarafestival.org