23 Şubat’ta kapılarını ziyaretçilerine açan CNR Avrasya Boat Show, Magma yazarı ve Lüfer belgeselinin yönetmeni Mert Gökalp’i ağırlıyor. Gökalp, 27 Şubat Çarşamba günü saat 13.00’te Deniz Sohbetleri programına katılacak. Söyleşi öncesi Lüfer belgeselinin gösterimi yapılacak. Belgesel öncesi ve sonrasında Lüfer balığının mevcut durumunun konuşulacağı söyleşi ve gösterime tüm deniz ve balık severler davetli.

Lüfer Belgeselinin Konusu

Lüfer denizlerin canavarı, piranası, kendi boyundan küçük hatta boyuna eşit her tür canlıya saldıran, dişlerinin sivriliği ve yüzüş hızıyla Boğaz’ın en acımasız avcısıdır. Lüfer'in Palamut sürülerine saldırdığı, kendi türünü yiyen bir yamyam olduğu ve hatta Yunuslara bile saldırdığı anlatılır. Milyonlarca insanın her gün üzerinden geçtiği, her sene gelişinin nedeninin bilinmediği, efsanelere konu olan Boğaz’ın canavar balığıdır Lüfer.

Artık hikâyelerde kalan, panik içerisindeki sürüleri, yüzerken yalılara toslayan dev mavi yüzgeçli Orkinos'u ve onun peşinden gelen büyük beyaz köpekbalıklarını kaybettik. Marmara’da bolca avlanan ıstakozları, Boğaz’ın dalyanlarında avlanan kılıç balıklarını, Akdeniz foklarını ve son olarak Boğaz’ın Uskumru'sunu kaybettik. Şimdi sırada Lüfer mi var?

Lüfer belgeselini izlemek için buraya tıklayın.

Mert Gökalp CNR Avrasya Boat Show’da... 1