Magma yayın hayatına başladığı 2014 yılındaki ilk sayısında Karia uygarlığı ve Bafa Gölü’nü konu yapmıştı. İlk günden itibaren okurlarıyla çeşitli etkinliklerde buluşan Magma, 4. yaşına girdiği geçen ay, 21 - 22 Ekim tarihlerinde, Bafa Gölü’ndeki Yıldızlara Safari programıyla okur buluşmasını gerçekleştirdi.

Okuyucu buluşmasında Magma fotoğrafçısı ve aynı zamanda Tutulma Avcıları projesinin kurucusu Kubilay Akdemir ile Magma ilk sayısındaki konu, okuyucularla yerinde deneyimlendi. Kubilay Akdemir, örneklerle gökyüzü fotoğrafçılığı eğitimi verdi. Karia konusunun içinde yer alan birçok sahne yeniden fotoğraflandı.

Etkinliğin en özgün bölümlerinden biri, Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Prof. Dr. Serdar Evren tarafından verilen küresel astronomi ve gözlem teknikleriyle ilgili bilgilerdi. Bu bilgilerin bir kısmı teorikken büyük bir bölümü de teleskoplar ve çıplak gözle yapılan pratik gözlemlerdi.Bunun için Bafa Gölü içerisindeki ikiz adalara kayıklarla gidildi. Günbatımında başlayan deneyime dayalı eğitim, gece boyunca hareket eden yıldızlar üzerinden devam etti. Kurulan teleskoplarla da Ay yüzeyi, Satürn gibi gezegenlerin de görüldüğü gözlemler yapıldı.

Etkinliğin ikinci gününde Karia bölgesinde son dönemde keşfedilmiş, neolitik dönem mağara resimlerinin olduğu bölgede Mithat Serçin rehberliğinde üç saat süren bir doğa yürüyüşü yapıldı. Ayrıca Kapıkırı Köyü ile iç içe olan Heraklia antik kenti gezildi. Ardından Magma editörü Oktay Uludağ, önümüzdeki sayılarda dergide yer alacak Everest Ana Kamp konusunu okuyucularla paylaştı. Genel yayın yönetmeni Özcan Yüksek de derginin yayın hayatına başlama serüvenini anlattı. Bu etkinlikle 13’üncüsü gerçekleşen Yıldızlara Safari etkinliğinin sunumları ve eğitimleri, bu organizasyonun destekçilerinden, misafirperverliğiyle tanınan Agora Pansiyon’da gerçekleşti. Okurların, Ay takvimi armağanı ve katılımcı sertifikalarını almasıyla buluşma sonlandı.