Magma’nın geçen ay okurlarına armağan ettiği Türkiye’nin Dağları kitabının yazarı Bünyad Dinç’in konuşması için Magma okurları ve dağcılık camiasından önemli isimler bir araya geldi. Magma’nın Kadıköy’deki ofisinin bahçesinde gerçekleşen buluşmada Bünyad Dinç özel bir sunum yaptı; magmacılar “Türkiye’nin Dağları”nı Dinledi. Okurların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Türkiye Dağcılık Federasyonu teknik kurul üyesi ve yüksek irtifa dağcısı Adem Gül ve İstanbul Üniversitesi Dağcılık Kulübü Başkanı Mehmet Güngör de katıldı.

Bünyad Dinç sunumuna kitapta bulunan fotoğrafları katılımcılara daha detaylı tanıtarak başladı. Dinç, Türkiye’nin dağ kültürü ve dağlar açısından çok zengin bir coğrafya olmasına rağmen dağlarla ilgili kitap sayısının sınırlı olduğunu ve var olan yayınların da güncelliğini yitirdiğine dikkat çekti. Dinç, kitabın Anadolu dağlarını tanımak isteyenler için önemli kaynak olduğunun altını çizerek dağlara giden coğrafi rotaların bilinmediğini; bu durumun da bilgi eksikliği ve merak yoksunluğundan kaynaklandığını, farklı rotalarda daha keşfedilmemiş doğal güzellikler ve imkânlarla tanışılabileceğini vurguladı.

Magmacılar “Türkiye’nin Dağları”nı Dinledi 1

Bünyad Dinç'in yazdığı Türkiye'nin Dağları kitabı Magma'nın 37. sayısının hediyesi.

Türkiye'nin Dağları Kitabı

Dinç’in sunumun ardından okurların soru ve katkılarıyla devam eden gece yaklaşık dört saat sürdü. Mountain Hardwear işbirliğiyle hazırlanan kitapta dağlarla ilgili genel bilgiler, teknik ve pratik tırmanış bilgileri, yaz mevsimindeki tırmanış rotaları anlatılıyor; haritalar bulunuyor.

Bünyad Dinç, 1975 yılında başladığı dağ ve doğa sporları serüvenine Anadolu’nun ve dünyanın çeşitli coğrafyalarında halen devam ediyor. Öteki Anadolu isimli bir kitabı bulunan ve her ay Magma’da Bilmek İsteyen Yola Çıkar başlıklı rotaları yazan Dinç, Türkiye’nin Dağları serisinin kış ve bahar rotaları kitaplarını da hazırlayacak.