Tehlikedeki Türk Dilleri projesi kapsamında, editörlüğünü Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süer Eker ve Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ülkü Çelik’in yaptığı Tehlikedeki Türk Dilleri kitapları yayımlandı. Magma'dan Selcen Küçüküstel'in de bir makalesi yer alıyor.

Bilimciler bugün dünya üzerinde konuşulan yaklaşık 6.500 dilden birçoğunun önümüzdeki yüzyılda kaybolacağını düşünüyor. Küreselleşmeyle birlikte yaşanan bu hızlı yok oluştan elbette Türk dilleri de nasibini alıyor. Tehlikedeki Türk Dilleri projesi, dünya gündeminden nispeten uzak kalan bu az nüfuslu ve az konuşurlu Türk halklarını, onların dillerini ve kültürlerini ele alıp tanıtıyor. Bu yolla tehlikedeki Türk dilleri ve kültürleri konusundaki farkındalığı artırmak ve sonraki kuramsal çalışmalar, yeniden canlandırma ve diğer faaliyetler için müşterek akademik bir zemin oluşturmak amaçlanıyor.


Tehlikedeki Türk Dilleri 1

Dört cildin tam metnine Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin internet sitesi www.ayu.edu.tr'den ulaşılabilir.

Alanında dünyadaki en geniş hacimli ve katılımlı çalışma olan Tehlikedeki Türk Dilleri kitaplarına Türkiye, Rusya Federasyonu, Almanya, Macaristan, Çin, Fransa, ABD, İran başta olmak üzere 30’a yakın ülkeden 120 akademisyen ve araştırmacı İngilizce, Türkçe, Rusça ve Türk dillerinde kaleme aldıkları makalelerle katkıda bulundu. Uluslararası Türk Akademisi ve Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı’nın desteğiyle hazırlanan ve dört ciltten oluşan ansiklopedi niteliğindeki eserde Çin’in kuzeydoğusundaki Fu-yü Kırgızcasından Avrupa’nın en batısında Litvanya Karaycasına; Taymır Yarımadası’nda konuşulan Dolgancadan İran coğrafyasındaki Kaşgaycaya değin az nüfuslu, az konuşurlu Türk dilleri ele alındı.