Kanal İstanbul projesiyle adı anılan Küçükçekmece Gölü, kuşlar için önemli habitatlardan biri. Göl ve çevresinde bugüne kadar gözlemlenmiş 248 tür bulunuyor. Güncel kayıtlara göre gölün Küçükçekmece Belediyesi sınırları içerisinde kalan kısmında 166 kuş türü gözlemlendiği gözlenmiş durumda. “Küçükçekmece: Kuşların Evi” isimli kitabında bu 166 tür listelenirken yoğun olarak görülen 141 tür detaylı şekilde tanıtılıyor. Kitapta, her kuşla ilgili ayrıntılı bilgiler ve fotoğrafları bulunuyor; farklı mevsimlerde ilçede görülen kuşlara dair ayırt edici özellikler yer alıyor. Araştırmacılar, gezginler ve doğa kâşifleri için rehber özelliği taşıyan kitabın amacı, ilçenin doğal zenginliklerini ortaya çıkarmak ve korumak.

Küçükçekmece: Kuşların Evi 1

“Kitabın, nesli tükenmekte olan kuşlarımızı yaşatabilmek açısından farkındalık oluşturacağını düşünüyorum”

Küçükçekmece Belediyesi’nin yayımladığı kitap Magma dergisi işbirliğiyle hazırlandı. Magma doğa editörü Süreyya İsfendiyaroğlu’nun yazdığı kitabın fotoğraflarını Magma danışmanlarından Prof. Dr. Ahmet Karataş çekti; editörlüğünü Oktay Uludağ yaptı. Küçükçekmece: Kuşların Evi kitabının tanıtım toplantısı Soğuksu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. İlçenin eşsiz bir tarihe ve tabiat zenginliklerine sahip olduğunu vurgulayan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi “Küçükçekmece Gölü benim hatıralarımda en güzel yere sahip. Çocukluğum burada geçti, yüzmeyi bu gölde öğrendim. Bu kitabın, nesli tükenmekte olan kuşlarımızı yaşatabilmek açısından bir farkındalık oluşturacağını düşünüyorum. Küçükçekmece denildiği zaman akla kültür ve sanatın gelmesi görev sürem boyunca en büyük hedef ve vazifelerimdendir” dedi.

Küçükçekmece: Kuşların Evi 2

“İlçemizin doğal yaşamını envanter altına alma çalışması”

Kitabın yayın koordinatörü Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç “Küçükçekmece: Kuşların Evi yaklaşık olarak altı aydır yürütülen bir çalışma. İlçemizin doğal yaşamını envanter altına alma çalışması. Bugün meyvesini verdi. İlçenin kültürel zenginliklerinin tanıtımına dair çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu. Editör Oktay Uludağ ise 306 sayfalık kitabın içeriğini; dünyada, Türkiye’de ve İstanbul’da gözlenmiş kuş türleri üzerinden anlattı.

Küçükçekmece: Kuşların Evi 3

Küçükçekmece Belediyesi bu çalışmanın ardından göl çevresinde Kuş Gözlem Evi kurarak, nesli tükenmekte olan canlıların yaşatılmasını ve kuş turizmine katkı sağlamayı hedefliyor.

Küçükçekmece: Kuşların Evi 4